Zakończyło się XII Forum Europa - Ukraina
Fot. Archiwum

W podrzeszowskiej Jasionce zakończyło się XII Forum Europa - Ukraina. Podsumowaniem była sesja plenarna "Europa Środkowa i Wschodnia w obliczu wyzwań politycznych i gospodarczych" z udziałem marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego.

Marszałek zaznaczył, że przed wskazaniem wyzwań i zagrożeń które stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią należy poznać atuty, którymi dysponują kraje. Polska na przestrzeni ostatnich 30 lat dysponuje stałym wzrostem gospodarczym. Można to porównać do cudu gospodarczego w byłym RFN i Austrii.

Prelegenci ze Szwecji, Serbii i Słowacji podkreślali, że należy walczyć o jedność Europy i trzeba wspólnie dążyć do zakończenia wojny na Ukrainie. Marszałek Marek Kuchciński zapytany o przyszłość Europy powiedział, że Unia powinna zadbać o bezpieczeństwo w całej Europie. Gazociąg Nord Stream 2 podważa wiarygodność i jest błędem, który może doprowadzić do wewnętrznych sporów.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej powinny wspierać się jako partnerzy. Będzie to szansa na szybsze zbudowanie stabilizacji.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj