Zakończyły się uroczystości dożynkowe w Zawadzie
Fot. Ewa Niedziałek-Szeliga

W Zawadzie koło Dębicy odbyły się dziś Podkarpackie Dożynki Wojewódzkie, połączone z trwającym od tygodnia jubileuszem koronacji obrazu Matki Bożej z Sanktuarium w Zawadzie.

Uroczystość miała charakter państwowy, list do zgromadzonych wystosował prezydent Andrzej Duda. Podziękował w nim mieszkańcom wsi za wielowiekowe pielęgnowanie chrześcijańskiej tożsamości i patriotyzmu. Podziękował też za glosy rolników w ostatnich wyborach prezydenckich.

Sejm Rzeczpospolitej reprezentowała marszałek Elżbieta Witek, która podkreśliła, że rolnicy byli i są ostoją polskiego narodu i polskiego państwa, a pomyślność naszej ojczyzny w dużej mierze zależy od pomyślności polskiej wsi.

Marszałek województwa, Władysław Ortyl, dziękując rolnikom za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, zauważył, że ta praca nie zawsze jest doceniana.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że połączenie Jubileuszu w Zawadzie z XX Dożynkami województwa łączy nasze chrześcijańskie korzenie z kulturowym dorobkiem polskiej wsi.
Mszę świętą jubileuszową celebrował kardynał Stanisław Dziwisz, który przypomniał, że Sanktuarium w Zawadzie było bliskie papieżowi Janowi Pawłowi II. Przypomniał słowa wielkiego papieża, by otwierać drzwi Chrystusowi i szanować wolność, która została nam dana. 
Podczas uroczystości 100-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Zawadzkiej poświęcono 105 wieńców dożynkowych z diecezji tarnowskiej i rzeszowskiej.

W uroczystości wzięło kilkaset osób z terenów Podkarpacia i Małopolski.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj