Pielgrzymowali po dawnych Kresach Rzeczpospolitej
Fot. Iwona Piętak

Około 50. uczestników liczyła pielgrzymka autokarowa na dawne Kresy Rzeczpospolitej Polskiej, która wyruszyła w czwartek (26.04) z Przemyśla.

Wyprawa do kilkunastu miejscowości zachodniej Ukrainy odbywała się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i setną rocznicę urodzin abpa Ignacego Tokarczuka. Pielgrzymi byli już m.in. w Złoczowie, dawnej siedzibie rodu Sobieskich, gdzie na miejscowym cmentarzu zapalili znicze upamiętniające ponad sześćset ofiar mordu NKWD w czasie II wojny światowej. Wśród zabitych byli Polacy, Ukraińcy i Żydzi.

W programie była także m.in. wizyta w Łubiankach Wyższych, gdzie urodził się abp Ignacy Tokarczuk oraz w Krzemieńcu - rodzinnym mieście Juliusza Słowackiego. Pielgrzymi odwiedzili także: Olesko, Podhorce i Busk - w tym ostatnim mieście pomodlili się przy grobach Legionistów.

Czterodniową pielgrzymkę na dawne polskie Kresy zorganizowały: Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu i tamtejsze Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów.

 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj