Historia Polskiego Radia Rzeszów rozpoczyna się w październiku 1951 roku. Wtedy to zapadła decyzja o utworzeniu w Rzeszowie delegatury rozgłośni Polskiego Radia Kraków. W środę 24 września 1952 roku uruchomiono w Rzeszowie ekspozyturę przy ul. Jagiellońskiej 18. Na początku nowa placówka wyposażona była bardzo skromnie - w stare przedwojenne wzmacniacze mikrofonowe i separatory otrzymane z Krakowa. W 1956 roku stacja otrzymała dwa magnetofony stacyjne, dwa przenośne, sześć mikrofonów i sześć głośników. Przełom nastąpił w 1959 roku kiedy to przeniesiono rozgłośnię do zabytkowego budynku przy ul. Świerczewskiego 3 (obecnie ul. Zamkowa 3). W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przeprowadzono adaptację zabytkowych pomieszczeń do celów radiowych.

Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to stopniowy rozwój bazy technicznej i współpraca z innymi mediami - w wozach transmisyjnych Radia Rzeszów produkowano dźwięk podczas pielgrzymek Ojca Świętego w Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie i Dukli. Radio Rzeszów współpracowało również z TVP przy realizacji festiwalu w Łańcucie.

Od połowy lat 90-tych, czyli od czasu gdy stacja stała się samodzielną spółką Skarbu Państwa, nastąpił dynamiczny rozwój techniczny rozgłośni. Powiększono także znacznie bazę nadawczą - obecnie Radio Rzeszów swoim zasięgiem obejmuje cały teren województwa podkarpackiego ( osiem nadajników sterowanych obecnie przez światłowody a wcześniej, satelitarnie z AMOSA-1 i 3) zahaczając również o część województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Program Radia Rzeszów jest bardzo urozmaicony więc potrzebna jest duża uniwersalność zespołów produkcyjnych. Dlatego Rozgłośnia posiada 4 podstawowe zespoły studio-reżysernia i jeden pomocniczy. Wszystkie połączone są liniami kablowymi z rozdzielnią w której pracuje terminal nadzoru systemu dosyłu sygnału do nadajników. W zespole (studio-reżysernia) muzycznym nr 1 im. Tadeusza Nalepy nagrywamy muzykę ale również tworzymy słuchowiska (w 2004 nagrane u nas słuchowisko zdobyło Grand Prix na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji w Sopocie). W "jedynce" produkujemy również audycje publicystyczne. Zespół emisyjny nr 2 przeznaczony jest wyłącznie do emisji, zespół nr 3 to małe studio do produkcji reportaży, felietonów i innych form słowno-muzycznych. Przy rozdzielni jest studio nocne z którego emitujemy program nocny - prowadzą i realizują dziennikarze. Całość uzupełnia pomocnicze studio dla małych form dźwiękowych.

Mapa zasięgu nadajników Polskiego Radia Rzeszów

* pomiar wykonany zestawem odbiorczym o średniej czułości wyposażonym w antenę ¼ długości fali, 1,5 m nad poziomem terenu.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj