Porozumienie Zielonogórskie pozytywnie ocenia kierowanie na testy po telefonicznym zdiagnozowaniu pacjenta. Obowiązujące od początku miesiąca nowe regulacje zostały wynegocjowane z resortem zdrowia przez Porozumienie skupiające lekarzy pierwszego kontaktu. Nowe zasady zakładają m.in., że lekarze POZ mogą w oparciu o teleporadę kierować na badania laboratoryjne osoby potencjalnie zakażone koronawirusem.

Dr Wacław Frydrych, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, powiedział na naszej antenie, że ewentualna wizyta chorego w przychodni mogłaby stanowić zagrożenie dla personelu. Lekarz zaznaczył, że w rozmowie z pacjentem zwraca się uwagę na konkretne objawy takie jak kaszel, duszność, zaburzenia węchu i smaku oraz wysoką temperaturę.

Gość naszej audycji "Jestem za, jestem przeciw", dodał, że przekazane lekarzom przez ministerstwo zdrowia aplikacje komputerowe gabinet.gov.pl  - w ostatnich dniach nie były gotowe do generowania skierowań na testy. Zdaniem Frydrycha - wymaga to jeszcze dopracowania.

Z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na Podkarpaciu pracuje 8 laboratoriów i działa prawie 20 punktów pobierania wymazów na obecność koronawirusa. Minionej doby w naszym regionie odnotowano 34 nowe przypadki zakażenia, a dwie osoby zmarły.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Etykiety

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj