Czy "Piątka dla zwierzat" grozi hodowli alpak?
Fot. archiwum

Dziś porozmawiamy o alpakach. To zwierzęta sprowadzone do Polski w 2004 roku. Są podobne do lam jednak bardziej spokrewnione z wielbłądami. . Alpaki są zwierzętami stadnymi, które hodowane są w całej Ameryce Południowej.

Cenne jest ich futro, z którego wytwarza się dzianiny i tkaniny. Jest to jedwabiste włókno naturalne, cieplejsze i bardziej delikatne od owczej wełny. Włókno alpak nie zawiera lanoliny, czyli wosku wydzielanego przez gruczoły łojowe z wełny zwierząt, która sprawia, że jest hipoalergiczne.

Zwierzęta mają bardzo łagodny charakter, przez co nadają się do pracy z dziećmi z cierpiącymi na ADHD i z porażeniem mózgowym i takie też jest ich wykorzystanie w Polsce, gdzie pierwsze osobniki trafiły 16 lat temu, obecnie jest ich około 400 sztuk.

Hodowcy alpak obawiają się, że ustawa o ochronie zwierząt kontrowersyjna Piątka dla zwierzart – aktualnie procedowana przez Senat -dotknie także i tę hodowlę, o czym między innymi rozmawiałam na Jesiennej Giełdzie Ogrodniczej w Boguchwale z hodowcą i znawcą tych zwierząt Markiem Wróblewskim z hodowli Szajówka – alpaki z Zamościa.

120757739 3522093891192196 7986667510511948812 n

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Etykiety

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj