Mamy 12 lat na usuniecie azbestu
Fot. archiwum / nowe media

Na Podkarpaciu jeszcze wiele dachów pokrytych jest eternitem, czyli płytami cementowo-azbestowymi. Był to bardzo popularny i tani materiał budowlany, który na masową skalę stosowano zwłaszcza na terenach wiejskich w latach 60 tych minionego wieku. Nie wiedziano wtedy, że pył azbestowy jest bardzo szkodliwy, wywołuje pylicę płuc i choroby nowotworowe. O szkodliwości azbestu zaczęto mówić w latach 90 tych ubiegłego wieku, kiedy to odkryto zabójcze właściwości tej mieszaniny minerałów włóknistych, które pod względem chemicznym są uwodnionymi krzemianami różnych metali.

Dziś wszystkie kraje pozbywają się rakotwórczego eternitu, Polska jest zobowiązana do całkowitej likwidacji pokryć azbestowych do 2032 roku. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska prowadzą programy pomagające samorządom w likwidacji azbestu. Posłuchajmy, jak przebiega to w powiecie lubaczowskim.

Zapraszamy również do wysłuchania audycji "Zaglądamy kwiatkom w płatki." Dziś zajrzymy w płatki oleandrów. Porozmawiamy między innymi o pielęgnacji i przezimowaniu tych pięknych śródziemnomorskich krzewów, które na stałe zawitały do naszych domów. Będzie także temat wapnowania gleb. Z ogrodniczką i florystką Anną  rozmawia Ewa Niedziałek-Szeliga, a rozmowy można posłuchać w tym miejscu: Zaglądamy kwiatkom w płatki

oleandry

Fot. Ewa Niedziałek-Szeliga

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj