W obliczu Boga ślubuję Ojczyźnie, rzecz o Kapelanach Katyńskich – ks. Józef Skorel
zdjęcie ze zbiorów IPN

W roku 80. rocznicy zbrodni katyńskiej przedstawiamy losy duchownych różnych wyznań, którzy towarzyszyli swym żołnierzom do ostatnich chwil, i wraz z nimi oddali życie w służbie dla Ojczyzny. Większość stanowili księża rzymskokatoliccy, ale swoich kapelanów mieli również ewangelicy, prawosławni, wyznawcy judaizmu i muzułmanie.

Spośród zamordowanych przez NKWD kapłanów 24 zgłoszono w 2009 r. do procesu beatyfikacyjnego jako męczenników za wiarę (obecnie, po weryfikacji i ustaleniu, że jeden z kapelanów reprezentował Autokefaliczny Kościół Prawosławny, jest ich 23).

W cyklu - "W obliczu Boga ślubuję Ojczyźnie, rzecz o Kapelanach Katyńskich" audycja o ks. Józefie Skorelu, któremu kilkakrotnie przyszło zmierzyć się z opresyjnością i barbarzyństwem systemu komunistycznego. Za każdym razem stawiał mu opór. Najpierw podczas studiów w seminarium duchownym w Petersburgu, następnie gdy współpracował z Polską Organizacją Wojskową, a później podczas wojny 1920 r. Tragicznym zwieńczeniem tej konfrontacji był rok 1940 i męczeńska śmierć z rąk NKWD.

Reportaż Anny Leśniewskiej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj