Film „Jesteśmy razem”
Fot. P. Ibek

Film dokument zatytułowany „Jesteśmy razem” to portret Rzeszowian, grupy byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, którzy mimo upływu lat i podeszłego wieku, nieustannie dbają o pamięć po bliskich, z którymi łączyły ich tragiczne, wojenne doświadczenia. To również opowieść o potrzebie wspólnoty i bycia razem, niezależnie od okoliczności. 

Czas biegnie nieubłaganie. Z roku na rok pozostaje coraz mniej świadków historii. U schyłku swojego życia chcą oni zrobić jak najwięcej, by po ich odejściu ludzie nie zapomnieli o przeszłości.W styczniu 2020 roku reaktywowano działalność Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, w skład którego weszli wszyscy jeszcze żyjący byli więźniowie mieszkający w Rzeszowie. Dzisiaj to zaledwie kilka osób w bardzo zaawansowanym wieku.

Obrali sobie na ten rok ważny cel – odrestaurować Pomnik Pamięci Ofiar Hitlerowskich Obozów Zagłady i Obozów Koncentracyjnych, znajdujący się na Cmentarzu Komunalnym w Rzeszowie. Mają świadomość, że jeśli tego nie zrobią, to wraz z ich odejściem będzie powoli odchodziła w zapomnienie także pamięć o ludziach, z myślą o których postał ten pomnik. Wspólnotowość byłych więźniów ukazują w filmie dwie bohaterki:

Stanisława Imiołek – była więźniarka obozów w Pustkowie, Ravensbruck i Oranienburgu, prezes Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, żona Tadeusza Imiołka, byłego więźnia obozów Auschwitz i Sachsenhausen.Halina Lewicka – żona Józefa Lewickiego, byłego więźnia obozów w Pustkowie, Sachsenhausen i Oranienburgu, członek zarządu Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W filmie występują także członkowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Film ''Jesteśmy razem'' powstał w ramach projektu Podkarpackiej Komisji Filmowej. Zostanie zaprezentowany w TVP Karków i TVP Rzeszów, nieco póżniej pojawi się także w sieci internetowej . O filmie i jego bohaterach mówią reżyserka Paulina Ibek i Agnieszka Iwaszek, która opiekuje się byłymi więźniami niemieckich obozów zagłady. 

Rozmawia Adam Głaczyński.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj