W audycji „Jestem za, jestem przeciw” podejmujemy zagadnienia związane z decyzją brytyjskiego sądu, dotyczącej pacjenta, który został odłączony od pokarmu i wody. 

Pan Sławomir, od kilkunastu lat mieszkaniec Wielkiej Brytanii, trafił do szpitala po ataku serca, w wyniku którego doszło do zatrzymania akcji serca, a jego mózg, jak podawali lekarze, był pozbawiony tlenu przez co najmniej 45 minut. Pacjent początkowo znajdował się w śpiączce, później jego kondycja poprawiła się do stanu wegetatywnego, ale według szpitala miał on niewielką szansę na przejście w stan minimalnej świadomości. Szpital wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodzili się się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne temu były mieszkające w Polsce matka i siostra. 15 grudnia brytyjski Sąd Opiekuńczy orzekł, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny nie jest w jego najlepszym interesie i w związku z tym – odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną. Kilka dni temu pan Sławomir zmarł. 

Sprawa wywołuje w Polsce szeroką dyskusję, tym bardziej, że strona brytyjska odrzuciła zaoferowaną przez Polskę pomocy czyli transport pacjenta i jego opiekę medyczną w Klinice Budzik. 

Potraktujmy wydarzenia związane z życiem i zdrowiem pana Sławomira jako ważny powód do dyskusji na temat zasad opieki nad chorymi w stanach ciężkich,  sytuacjach granicznych związanych z ratowaniem życia ludzkiego, zjawisku eutanazji i wyborów dokonywanych przez lekarzy a także rodziny pacjętów. 

Gośćmi audycji są: dr n. med. Jacek Szczygielski – kierownik rzeszowskiej Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala nr 2 w Rzeszowie, wykładowca URZ i współpracownik fundacji „A kogo” Ewy Błaszczyk oraz filozof i etyk prof. Krzysztof Bochenek – dyrektor Instytutu Filozofii URZ. 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj