24 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się 6 edycja koncertu Art Celebration, jak zawsze w ramach festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. To autorski projekt pianisty i kompozytora Zbigniewa Jakubka oraz rapera i dziennikarza muzycznego Bartłomieja "Eskaubei" Skubisza, który jest także redaktorem w naszej rozgłośni. Podczas koncertu wystąpią m.in Monika Borzym z zespołem i Eldo w towarzystwie AC Band złożonego ze znakomitych muzyków jazzowych.

Bezpłatne zaproszenia na koncert będzie można otrzymać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od piątku (15 czerwca) w południe.

Art Celebration vol. 6 - People of Art

24 czerwca - Filharmonia Podkarpacka - 18:00

6. edycja Art Celebration, to kontynuacja składania hołdu zasłużonym twórcom polskiej kultury, m.in. przez muzyków związanych z Podkarpaciem. W tym roku, w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości wzbogacona o elementy historyczne.

Będziemy świadkami wykonania programu "Polska muzyka w Hollywood" na dwa fortepiany, w której Michał Szkil i Zbigniew Jakubek wykonają utwory Victora Younga, Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Krzysztofa Komedy.

W pierwszej części wystąpi również Eskaubei, który opowie o swoich ulubionych pisarzach, i główny bohater tej części - Eldo, czyli Leszek Kaźmierczak, jeden z legendarnych polskich raperów, który złoży hołd m.in. Halinie Poświatowskiej. Akompaniować będzie im AC Band złożony z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego pod wodzą Zbigniewa Jakubka.

Skład zespołu: Michał Szkil - fortepian, Zbigniew Jakubek - instr. klawiszowe, Tomasz Nowak - trąbka, Bartłomiej Prucnal - saksofony, Marcin Jadach - kontrabas / git. basowa, Patryk Dobosz - perkusja. Specjalnie pod kątem tej części koncertu zostaną sporządzone premierowe aranżacje autorstwa Zbigniewa Jakubka oraz Tomasza Nowaka.

Eldo - Halina Poświatowska

Pierwszą część zakończy "Suita Beksińskiego" - improwizowany utwór inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu AC Band, któremu towarzyszyć będą wyświetlane reprodukcje wybranych obrazów mistrza udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Muzyce będą towarzyszyły wizualizacje autorstwa Kuby Kowalskiego.

 

W drugiej części:

Monika Borzym - Jestem Przestrzeń

Monika Borzym "Muszę to zrobić"

„Jestem przestrzeń”, to tytuł płyty Moniki Borzym z poruszającymi tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej, do których muzykę skomponował Mariusz Obijalski. Dwanaście kompozycji Obijalskiego do poruszających wierszy Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu Moniki Borzym – cenionej wokalistki jazzowej młodego pokolenia. Anna Świrszczyńska, poetka m.in. okresu Powstania Warszawskiego, jest uznawana za ważny głos tamtej epoki. Wybrane na płytę teksty pokazują, jak „przestrzenną” była osobowością – czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy na płytę dokonała uznana reżyserka Agnieszka Glińska.

Zespół Moniki Borzym wystąpi z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i Mr Krime-a odpowiedzialnego za elektronikę.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 987 razy
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 03 Gru, 2020
  XX Festiwal „Jazz bez...”
  XX Festiwal „Jazz bez...”
  Dziś w przemyskim Centrum Kulturalnym rozpoczyna się 20. edycja festiwalu „Jazz bez...”. Główną ideą festiwalu – od początku jego istnienia...
 • 18 Paź, 2020
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  Wczoraj w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej odbył się koncert jazzowy, w którym wystąpili uczestnicy projektu o nazwie Jazz Forum Talents,...
 • 18 Paź, 2020
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  18 października Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents w specjalnym premierowym pokazie albumu „Jammin with KC”. Zapraszamy do słuchania koncertu...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj