Dziś 77 urodziny Stana Borysa
fot. Michał szewczyk

77 urodziny obchodzi dziś Stan Borys. 

***

Stan Borys: piosenkarz kompozytor, aktor i poeta urodził się w Załężu k. Rzeszowa, 03.09.1941 roku.

Uczęszczał do wielu szkół - technikum budowlanego, mleczarskiego, mechanizacji rolnictwa i liceum. W podstawowej szkole muzycznej w Rzeszowie uczył się gry na skrzypcach i klarnecie. Żadnej z tych szkół nie ukończył.

Od młodych lat pasjonuje się poezja i recytuje wiersze na wielu konkursach recytatorskich zajmując czołowe miejsca ogólnopolskich konkursach; od 1958 był związany z rzeszowskimi Teatrem Rybałtów kultywującym styl komedii del arte - w sztuce p.t. "Cyrulik Sewilski" wieku 1 lat 7zagrał główna rolę; 1960 - student i absolwent Wydziału Teatralnego na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie, po jego ukończeniu występował w Teatrze Poezji w Rzeszowie; 1961 - 1963 służba wojskowa gdzie założył amatorski teatrzyki poezji; 1963 - 1964 Teatr im. Wandy Siemaszkowej, początkowo rekwizytor, potem statysta i aktor w rolach epizodycznych; współpracował z Radiem Rzeszów.

W Studium Nauczycielskim w Rzeszowie założył teatrzyk "Symbol", który na przeglądzie teatrzyków studenckich otrzymał 3 miejsce za jego pomysł i wyreżyserowanie sztuki p.t. "Przedawnienie"; 1963 - zadebiutował na łamach "Nowin Rzeszowskich" zdobywając nagrodę w Turnieju Jednego Wiersza; 1965 - pracował jako kulturalno - oświatowy w Klubie "Poczta" w tym samym czasie współtworzył zespół muzyczny nadając mu kontrowersyjną na owe czasy nazwę Blackout.

Został solistą zespołu Blackout z tego okresu pochodzi nagrana płyta, longplay i kilka czwórek z której wiele piosenek stało się przebojami a najbardziej znana to "Anna". Blackout zapoczątkował również pierwsze protest songi w Polsce "Te Bomby lecą na nasz dom", "Pozwólcie nam żyć". Wszystkie piosenki były autorstwa Nalepa – Loebl. Poetę Bogdana Loebla nakłonił do pisania tych piosenek, stał się on jedynym poetą piszącym poetyckie teksty dla zespołu. Pierwszy występ zespołu Blackout odbył się w klubie "Poczta" było to 3 września 1965, od tej pory datuje się jego kariera jako solisty i piosenkarza. Z zespołem Blackout śpiewał przez dwa lata, rozstał się z nim w grudniu 1967 roku; 1968 - 1970 współpracował z grupą Bizony,  

Tworząc formacje o nazwie Stan Borys i Bizony  zdobywajac nagrodę za interpretację piosenek w widowisku muzycznym Inter-Musica Show na Przeglądzie Zespołów Estradowych w Olsztynie. Najbardziej znana piosenka z tego okresu jest Wiatr od Klimczoka i Spacer dzika plaza; 1968 - na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, śpiewał piosenkę "To ziemia " Juliusza Loranca i Jonasz Kofty za jej interpretacje otrzymał nagrodę dziennikarzy. Pierwszy występ na MFP Sopot 68 również z piosenka "To ziemia" zaowocował coraz większymi koncertami w kraju i za granica. Koncertował m.in. w Austrii, Związku Radzieckim, Czechosłowacji. Po dwóch latach współpracy rozstaje się z grupa Bizony; od 1971 zaczął występować jako solista; 1971 - występ w filmie "Uciec jak najbliżej", będącego reżyserskim debiutem Janusza Zaorskiego, zagrał w nim samego siebie i wykonał kilka piosenek; 1971 - Festival International Festival Variétés de Rennes Francja - laureat Brązowego Gronostaja śpiewając piosenki Kyrie i Ikona; 1972 - 3 nagroda w Ostendzie (Belgia) na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki- Young European Song Festiwal oraz nagroda specjalna prasy za interpretacje; 1972 - V Olimpiada Piosenki w Atenach (Grecja) - śpiewał w antycznym stutysięcznym stadionie olimpijskim piosenkę Marka Sewena i Adama Kreczmara "Wierze drzewom" - piosenka otrzymała II miejsce (3 Złote Apolliny) - a on otrzymał Złotą Płytę jako Best Interpreter z 40 krajow. Najlepszy wykonawca z 40 krajów biorących udział; w tej Olimpiadzie.  1973 - Castlebar (Irlandia) nagrodzony za interpretacje piosenki "Lost Love"; 1973 - Caracas (Wenezuela) na festiwalu Onda Nueva wyróżnienie za piosenkę "Szukam Przyjaciela” muzyka :Marek Sewen , slowa :Stan Borys.; 1973 - KFPP Opole, nagroda dziennikarzy za interpretacje piosenki "Jaskółka Uwieziona" – w tym samym roku na MFP w Sopocie 73 nagroda Bursztynowego Słowika za interpretację piosenki "Jaskółka uwięziona"; na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Bratislawska Lira w Bratysławie (Czechosłowacja) jego występ jako gwiazdy uzależniony był od zdjęcia z jego piersi krzyża - rekwizytu , który zawsze i wszędzie dekoruje jego pierś podczas koncertu; 1973 - występ gościnny w 1-szej polskiej rock - operze "Naga" - Ballada o ludziach ( Naga prawda)  której libretto napisał poeta Grzegorz Walczak a muzykę muzycy z Niebiesko-Czarnych w reżyserii Jerzego Krechowicza. Z "Naga" odbyło się 150 spektakli w całej Polsce; 1974 - 1975 występował jako gwiazda w Teatrze Syrena w Warszawie; 1975 - udział w Oratorium Muzycznym Katarzyny Geartner i Ernesta Brylla "Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony";

7 grudnia 1975 - u szczytu kariery w Polsce decyduje się opuścić kraj wyjeżdżając do USA na stale w poszukiwaniu wolności duchowej i artystycznej - od Sylwestra 1975 śpiewa w klubach polonijnych w New Jersey i New Yorku. W roku 1977 przenósł się do Chicago gdzie dalej występuje w klubach polonijnych.  W roku 1980 w Chicago założył swoje radio w języku polskim, które istniało do roku 1985. Stale występował w klubach polonijnych współpracując jednocześnie z rożnymi zespołami. Pierwsze nagrania w 1979 w studiach nagrań Odyssey, Family Trees i Strange Romance. W 1983 reżyserował i grał główną role w sztuce opartej na życiu i twórczości C.K. Norwida napisanej przez Tymoteusza Karpowicza również dramaturga i poety, ówczesnego profesora wydziału slawistyki.

Spektakl przygotowany był pod patronatem The Norwid Society przy University of Illinois w Chicago z okazji międzynarodowej konferencji poświęconej twórczości Norwida w setną rocznicę jego śmierci; 1988 - wystawił
Copernicus Center w Chicago sztukę z własna muzyką o tytule "pisze pamiętnik artysty" - hańba temu kto o tym źle myśli". W tym samym roku 1988 powstaje płyta CD z nagraniami tego spektaklu; 1991 - w Blackstone Theatre w Chicago grał w sztuce Bertolta Brechta "The Good Woman of Setzuan" w reżyserii Josepha Slowika do której skomponował pięć songów - jego role Narratora zwanego Enhancer wymyślił reżyser Joseph Slowik; 1991 - pierwszy raz po 17-tu latach przyjechał do Polski - wystąpił z recitalem "Anna 91" na KFPP w Opolu oraz w koncercie Trzy dekady polskiego rocka w Sopocie; 1996 - w Chicago w Betlejem polskim według L. Rydla w reżyserii Bułeczki Kopczewskiego stworzył kreacje wcielając się w rolę Diabła; 1997 - w Teatrze Muzycznym w Gdyni kreował gościnnie rolę Jeana Valjeana w musicalu Les Misérables (Nędznicy) w reżyserii Jerzego Gruzy; 1997 - przeniósł się z USA do Kanady. Tam 1999 roku odbył się wielki koncert podsumowujący jego ponad 30-letnią karierę artystyczną, zaprezentował m.in. swoje najnowsze dokonania pochodzące z płyty "Niczyj" zapraszając do koncertu znanych muzyków kanadyjskich. W Toronto brał udział w spektaklach Salonu Muzyki i Poezji m.in. "Gałczyński - Poeta Magiczny" oraz w spektaklu “Słowacki". Od roku 2001 mieszkał kolejno w Saddle Brook na Florydzie potem w Las Vegas i San Diego; od roku 2004 częściej  wystepuje w Polsce grając koncerty z grupa "Imię Jego 44.” W  roku 2005 po 30 latach  przeniosl  sie na stale do Polski gdzie koncertuje do tej pory.

Jest laureatrem dwoch medali Gloria Artis : Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2006;  w tym samym roku podczas koncertu w filharmonii rzeszowskiej  otrzymuje Zloty Krzyz Zasluzony dla kultury.
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”  otrzymal na koncercie w Sali Kongresowej w Warszawie w roku 2012.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej  nadany na uroczystosci z okazji 11-go listopada w Palacu Prezydenckim  2017.

Jest zagorzałym sportowcem uprawiającym wiele dyscyplin sportowych - rokrocznie bierze udział w turniejach tenisowych artystów, jest również zagorzałym joginem – dyscyplinę te uprawia od dziesiątków lat.

Wydal dwa tomiki wierszy :”Co jest urokiem tego zycia”. oraz “Daleko
donikad”

Nagrywa piosenki wykorzystujac głownie wiersze znanych poetów polskich. Występuje w Stanach Zjednoczonych na koncertach dla Polonii amerykańskiej, zapoznając  młodzież polska w Ameryce z polska poezja.

Ostatnia jego płyta CD p.t. “Ikona” ( wydana w 2016 roku )zawiera wiersze : Tadeusza Urgacza, Jana Pawła II, Jana Lechonia, Bogdana Loebla, Agnieszki Osieckiej, Adama Mickiewicza jak również jego własne.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 1147 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj