W roku 2019, uchwalonym zarówno przez Sejm RP, jak i przez UNESCO jako Rok Moniuszkowski, najbardziej znany polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor i laureat nagrody Grammy, Włodek Pawlik, powraca z nowym albumem zawierającym jazzowe interpretacje najsłynniejszych kompozycji Stanisława Moniuszki - "Pawlik/Moniuszko - Polish Jazz".

W tym roku większość wydarzeń kulturalnych będzie nawiązywała do bezpośrednich inspiracji muzyką twórcy polskiej opery narodowej. Tak też jest w odniesieniu do projektu "Pawlik/Moniuszko - Polish Jazz". Światowej sławy polski pianista jazzowy, Włodek Pawlik, wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki, aranżując je i nagrywając w jazzowej estetyce. 

W odróżnieniu do bardzo licznych wydawnictw jazzowych z opracowaniem muzyki Chopina płyta Włodka Pawlika jest pierwszą na polskim, a jednocześnie światowym rynku fonograficznym, na której zostały nagrane utwory Moniuszki w jazzowej interpretacji.

Producentem i wydawcą albumu jest Agencja Koncertowa "Pawlik Relations" - nagrodzona Grammy za płytę "Night in Calisia" (producent), której sprzedaż przekroczyła 30 tys. sztuk. Krążek otrzymał również od ZPAV status "podwójnej platyny" i jest najlepiej sprzedającym się albumem jazzowym na polskim rynku fonograficznym.

Nagrania płyty "Pawlik/Moniuszko - Polish Jazz" zostały dokonane na przełomie roku 2018 i 2019 w studiach Polskiego Radia i opracowane przez najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 714 razy
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 03 Gru, 2020
  XX Festiwal „Jazz bez...”
  XX Festiwal „Jazz bez...”
  Dziś w przemyskim Centrum Kulturalnym rozpoczyna się 20. edycja festiwalu „Jazz bez...”. Główną ideą festiwalu – od początku jego istnienia...
 • 18 Paź, 2020
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  Wczoraj w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej odbył się koncert jazzowy, w którym wystąpili uczestnicy projektu o nazwie Jazz Forum Talents,...
 • 18 Paź, 2020
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  18 października Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents w specjalnym premierowym pokazie albumu „Jammin with KC”. Zapraszamy do słuchania koncertu...

1 komentarz

 • Observator 02 Mar, 2019

  Polish Jazz Włodek Pawlik i Stanisław Moniuszko to będzie zapewne ciekawy mariaż i atrakcja.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj