Daniel Spaleniak zagra w Rzeszowie
fot. Ovors

W najbliższy czwartek (16 stycznia 2020) w Rzeszowie w lokalu Niezła Sztuka wystąpi Daniel Spaleniak. Początek koncertu o godz 20:00.

Daniel Spaleniak to 26-letni muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów. Jego eteryczne, bluesowo-folkowe utwory wzbudziły bardzo duże zainteresowanie na amerykańskim rynku, w związku z czym jego kompozycje (między innymi "Dear love of mine", "Why", "Back Home") można usłyszeć dziś w tak popularnych produkcjach jak: "Ozark" (Netflix), "Elementary (CBS), "Six" (History Chanel), "Good Behavior" (TNT), "The Path" (Hulu) czy "Shooter" (Paramount).

To jedyny Polak, którego twórczość tak mocna zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych. - Nic dziwnego, że Spaleniak podoba się za oceanem, bo jego muzyka to mieszanka folku, białego bluesa i alternatywnego luzu, idealnie skrojona pod nocną podróż Drogą 66 - pisze Jarek Szubrycht, dziennikarz "Gazety Magnetofonowej" i "Gazety Wyborczej".

Daniel ma na koncie już cztery albumy, które spotkały się z uznaniem fanów i krytyków muzycznych. Jego trzecia płyta "Life is somewhere else" była nominowana do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii "Blues/Country". Artysta oprócz tego, że wydaje płyty, pisze również muzykę do filmów i seriali. Ostatni album "Burning Sea", wydany w 2019 roku jest zbiorem utworów, które znalazły się w tego typu produkcjach.

- Nie dziwią mnie pojawiające się głosy, że Danielowi Spaleniakowi z uwagą przyglądają się przedstawiciele scen zagranicznych. Jego poszukiwania klimatu, zabawy powtarzalnością form przywodzą na myśl zjawiska, które od ponad dekady przebijają się na światowej scenie alternatywnej. (…) to muzyka pobudzająca wyobraźnię, która spokojnie mogłaby pojawić się jako ścieżka dźwiękowa do filmu lub serialu - pisze Marcin Cichoński w tygodniku "Wprost".

Oprócz tego Spaleniak aktywnie koncertuje ze swoimi muzykami. Zagrał na tak kultowych festiwalach jak Opener, OFF Festiwal, Halfway czy Soundrive, a w sierpniu 2016 roku nagrał sesję dla legendarnej stacji radiowej KEXP z Seattle.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 602 razy

Artykuły powiązane

 • 16 Lis, 2020
  OREADA – "Mówili mi ludzie"
  OREADA – "Mówili mi ludzie"
  OREADA to nimfa górska uwięziona przez pięciu zbirów we wsi pod Łodzią. Wspólnie tworzą muzykę, która niesie ze sobą ogromny...
 • 26 Paź, 2020
  "Piąta pora roku" – folkowa płyta
  "Piąta pora roku" – folkowa płyta
  Płytę z utworami nawiązującymi do obrzędowości ludowej nagrywają mieszkańcy dwóch gmin – Przeworsk i Wielkie Oczy. To projekt wymyślony przez...
 • 19 Wrz, 2020
  Kończy się festiwal Rzeszów Breakout Days
  Kończy się festiwal Rzeszów Breakout Days
  Dobiega końca festiwal Rzeszów Breakout Days. Wczoraj na plenerowej scenie przy Podpromiu wystąpili: Cheap Tobacco, Nie-Bo, Piotr Nalepa oraz Voo...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj