Zespół Sąsiedzi działa na scenie folkowej od 2001 r. Śpiewają a cappella w kilku językach i grają na akustycznych instrumentach (mandolina, gitary, flety, bodhrany, skrzypce, concertina, kości, drumla). Siedem różnorodnych głosów, akustyczne brzmienie instrumentów oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje pieśni morza, szant, muzyki folkowej, celtyckiej, a nawet rodzimego folkloru śląskiego, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów.

Zaczynali od piosenki żeglarskiej, zdobywając wszystkie liczące się nagrody, w tym Grand Prix „Shanties” w Krakowie (2008 r.). Dziś Sąsiedzi są regularnie zapraszani na liczące się festiwale t.zw. „maritime folk” (folk morski) w Europie i w USA i jedynym zespołem z Polski, który wystąpił na tych najważniejszych z nich: krakowskim „Shanties”, wrocławskim „Szanty we Wrocławiu”, bretońskim „Chant de Marin” w Paimpol, niemieckim „Vegesack Maritim”, holenderskim „Bie Daip” czy wreszcie legendarnym już „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w Ameryce.
Od początku działalności przeszli długą, muzyczną drogę, od fascynacji współczesną piosenką żeglarską, przez tradycyjny folk morski, w tym szanty – marynarskie, dawne pieśni pracy, po muzykę folkową, głównie tzw „celtycką” z Irlandii, Bretanii, Ameryki. Od kilku lat czerpią także z rodzimego folkloru śląskiego i muzyki ludowej południa Europy, z powodzeniem łącząc różne muzyczne tradycje – wokalne i instrumentalne.
O rosnącej randze zespołu nie tylko na scenie marynistycznej ale też folkowej i piosenki w Polsce świadczy fakt, że premiera najnowszej, trzeciej płyty zespołu pt. „W kieszeni dolar” odbyła się w legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, gdzie Sąsiedzi są zapraszani od kilku lat już z regularnymi koncertami. Umiejętne łączenie różnych nurtów muzycznych, mieszanie nastrojów, własne, ciekawe autorskie aranżacje instrumentalne (w tym rzadko słyszany na naszej scenie folkowej duet skrzypcowy) oraz niesamowite, oryginalne brzmienie wokalne sprawiają, że dziś Sąsiedzi to jeden z ciekawszych polskich zespołów nie tylko żeglarskich, szantowych, ale folkowych.

Partnerem Festiwalu Eko Cypel jest Województwo Podkarpackie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 501 razy

2 komentarzy

  • Muza 08 Sie, 2020

    Dla tych, którzy nie dysponują sprzętem nawodnym, proszę o bliższe info w zakresie możliwości oglądania i słuchania szant XXI OFPŻ Eko Cypel 2020 z Polańczyka na kanale YouTube?

  • Sąsiedzi | Folk shanties 06 Sie, 2020

    Zapraszamy serdecznie na nasz koncert na festiwalu Eko Cypel. Cieszymy się bardzo z zaproszenia, bo po 19 latach na scenie będzie to nasz Cyplowy debiut! Przywieziemy ze sobą naszą ostatnią płytę „W kieszeni dolar”, która w 2018 roku ukazała się na CD, a w tym roku, jako pierwsza w XXI w na polskiej scenie folku morskiego – na winylu! Czekamy na miłośników szant, piosenek żeglarskich, pieśni kubryku i dobrej, skocznej muzyki bretońskiej i irlandzkiej. Zaglądajcie też na naszą stronę i na naszego facebooka @sasiedzifolk
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj