Andrzej Zaucha – 72 rocznica urodzin.

Był świetnym wokalistą, saksofonistą altowym, perkusistą i aktorem.

Przez całe życie związany z krakowskim środowiskiem artystycznym. Uwagę szerokiej publiczności zwrócił jako członek jazz-rockowego zespołu Dżamble (1969 r.). Do historii przeszły jego nagrania z grupą Anawa – m.in. „Abyś czuł”, czy „Linoskoczek”. W roku 1980 rozpoczął karierę solową, był częstym gościem festiwali Polskiej Piosenki w Opolu. W 1987 r. ukazał się drugi, solowy album artysty pt. „Stare, nowe, najnowsze”, na którym znalazły się ponadczasowe przeboje – m.in. „Myśmy byli sobie pisani”, „Bądź moim natchnieniem” i „C’est la vie – Paryż z pocztówki”.

Rok później na KFPP w Opolu zdobył wyróżnienie za piosenkę „Byłaś serca biciem”. Wraz z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim tworzył kabaret Sami. Współpracował z największymi gwiazdami polskiej estrady – m.in. z Ryszardem Rynkowskim, Ewą Bem, Włodzimierzem Korczem. Występował też z najlepszymi polskimi jazzmanami (Big Band Wiesława Pieregorólki). Miał wrodzone poczucie swinga. Od 1985 r. współpracował z krakowskim Teatrem Stu. Jego ostatnią, brawurowo zagraną rolą była tytułowa postać w musicalu „Pan Twardowski”.

Andrzej Zaucha zginął tragicznie 10 października, kiedy wychodził z krakowskiego Teatru Stu po swoim występie w „Panu Twardowskim”. Jego solowa kariera nabierała właśnie tempa, w środowisku muzycznym miał opinię niezwykle wszechstronnego artysty, świetnego kolegi i wspaniałego przyjaciela. Jego piosenki do dziś fascynują młodych wykonawców. Najsłynniejszy projekt z piosenkami Andrzeja Zauchy to płyta Kuby Badacha z 2009 r. pt. „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”. Koncertowa wersja tego krążka cieszy się do dziś niezmiennym zainteresowaniem publiczności. Przed wybuchem pandemii Kuba Badach przez 11 lat prezentował piosenki Andrzeja Zauchy na polskich i zagranicznych scenach, a publiczność przyjmowała te koncerty entuzjastycznie.

W dniu 72 rocznicy urodzin artysty Paweł Steczkowski opublikował cover utworu „Byłaś serca biciem”, jednej z najbardziej znanych piosenek Andrzeja Zauchy.

Paweł Steczkowski pochodzi z „Muzykującej Rodziny Steczkowskich” znanej z twórczości w różnych stylach i gatunkach muzycznych. Na co dzień zajmuje się twórczością muzyczną na wielu płaszczyznach jako instrumentalista, aranżer, kompozytor i producent.

Współpracuje z Teatrem im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem, Polskim Radiem, TVP oraz wieloma instytucjami kultury.

Jest założycielem i twórcą projektów muzycznych „Ludofoniarze”, „Teuta” oraz „Mimofoni”.

Współpracował z takimi postaciami polskiej sceny muzycznej jak:
Czesław Niemen, Zbigniew Wodecki, Stanisław Sojka, Grzegorz Turnau, Robert Janowski, Natalia Kukulska, Katarzyna Klich, Reni Jusis, Sebastian Karpiel-Bułecka, oraz z innymi ciekawymi ludźmi, dla których muzyka jest pasją i sposobem na wyrażanie siebie.

Teledysk do coveru, w którym wystąpiła Olga Bukowska, dostępny jest do obejrzenia na YouTube:

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Czytany 500 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj