17 listopada swoją premierę miał album „Noc w wielkim mieście” zespołu Jazz Band Młynarski - Masecki. Prezentujemy klip do utworu „Abduł Bey”, który jest pierwszym singlem promującym to wydawnictwo. Twórcą teledysku jest Kobas Laksa.

Jazz Band Młynarski Masecki to zespół założony przez wybitnego pianistę Marcina Maseckiego i Jana Emila Młynarskiego. Na płycie „Noc w wielkim mieście” odwołują się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.

W taki sposób, o utworze „Abduł Bey”, pisze w książeczce dołączonej do płyty Tomasz Lerski, znawca polskiego, przedwojennego jazzu:
- „Abduł Bey” to utwór z roku 1933, stworzony przez mistrzynię egzotycznych klimatów – Fanny Gordon. Klimat ten dziś jeszcze bardziej potęguje egzotyczna harmonia oraz pełna odcieni i niuansów, charakterystyczna instrumentacja Maseckiego, typowa dla środków wyrazu, stosowanych w latach trzydziestych, w muzyce tanecznej. Nadto ten fox-orientale (lub foxtrot wschodni), we współczesnej, porywającej interpretacji Młynarskiego i Maseckiego moim zdaniem bije na głowę wersję przedwojenną, którą znam z płyt firmy warszawskiej „Cristal-Electro” (ul. Leszno 72), nagraną w wykonaniu Alberta Harrisa. Stwierdzam, że w nagraniu tym wszyscy dali z siebie dosłownie wszystko!

Kilka słów o swojej koncepcji tworzenia klipu mówi Kobas Laksa, reżyser teledysku do utworu „Abduł Bey”:
- Propozycja zrobienia teledysku była świetną okazją do spojrzenia w przeszłość muzyki, ale też sztuki, animacji z okresu w którym powstawały utwory z płyty. Tamte czasy to surrealizm i dadaizm, których echo widać głównie w kostiumach i rwanej, groteskowej wymowie scen. Inspiracje Man Rayem, Duchampem, ale też rodzącymi się technikami filmowymi i animacją, stały się motorem napędowym teledysku. W okresie międzywojennym popularny był fotoplastikon, którego historia sięga wcześniejszych epok, animacji przed filmowej, zwanej zoetrope (z gr. koło życia). Oryginalne i przerobione kółka stały się tłem i kolejną inspiracją dla całego klipu – tłumaczy Kobas Laksa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 912 razy
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 03 Gru, 2020
  XX Festiwal „Jazz bez...”
  XX Festiwal „Jazz bez...”
  Dziś w przemyskim Centrum Kulturalnym rozpoczyna się 20. edycja festiwalu „Jazz bez...”. Główną ideą festiwalu – od początku jego istnienia...
 • 18 Paź, 2020
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  Wczoraj w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej odbył się koncert jazzowy, w którym wystąpili uczestnicy projektu o nazwie Jazz Forum Talents,...
 • 18 Paź, 2020
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
  18 października Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents w specjalnym premierowym pokazie albumu „Jammin with KC”. Zapraszamy do słuchania koncertu...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj