Agata Rymarowicz z zespołem
Fot. Marek Kołodziej

Agata Rymarowicz to artystka wywodząca się z nurtu piosenki poetyckiej, śpiewająca autorka, wykonawczyni pieśni ludowych. Podczas koncertu w studio PRR zaprezentuje nam swój najnowszy album, wydany w kwietniu tego roku, zatytułowany „Pod powieką”.

Agata pochodzi z Bieszczadów, obecnie związana z Krakowem.

Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Rzeszowie i tam też stawiała pierwsze kroki na scenach klubów studenckich. W latach 1986-87, wraz z Władysławem Serafinem - była finalistką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, reprezentując rzeszowskie środowisko akademickie. W rok później otrzymała główną nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Beskidzkiej. Przez wiele lat tworzyła duet razem z krakowskim bardem Tadeuszem Krokiem - koncertując, nagrywając płyty.

Ma na swoim koncie trzy płyty solowe: świąteczną „Hej lelija – kolędy i pastorałki”, „Pamiątki” oraz ostatnio wydaną - „Pod powieką”. Zawiera ona piosenki – po części te sprzed lat, przypominające początek jej artystycznej drogi, w większości jednak nowe, niedawno powstałe lub opracowane. Album „Pod powieką” to zarówno w pełni autorskie utwory Agaty jak również piosenki z tekstami Jacka Kaczmarskiego, Marka Dutkiewicza, Andrzeja Wierzbickiego, Elżbiety Sawickiej – którymi artystka opowiada o wędrowaniu przez życie, o spotkaniach w drodze. Śpiewa o zagubieniu i powrotach do siebie, o przekraczaniu progów, uśmiechach losu... O obrazach ukrytych pod powiekami, które – gdy tylko przymkniemy oczy - rozpalają myśli i przywołują wspomnienia.

W swojej twórczości artystka w sposób szczególny podkreśla swoją więź z Bieszczadami, ich urodą, magią, historią - zwracając się tym samym ku swoim bojkowskim korzeniom. Znacząca cześć repertuaru Agaty to także wyszukane u źródeł starodawne pieśni rusińskie, którymi połoniny niegdyś rozbrzmiewały - opowiadające o magicznej więzi człowieka z górami.

Przejmujący śpiew Agaty, teksty piosenek, muzyczne aranżacje utworów przyciągają słuchaczy, wprowadzają w klimat Krainy Łagodności.

Podczas koncertu zespół wystąpił w składzie: Agata Rymarowicz – śpiew, Władysław Serafin – śpiew, gitara, Emilian Rymarowicz – gitara, Waldemar Gołębski – ewi, Krzysztof Filus – bas, Marcin Polański – instrumenty perkusyjne.

 

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Czytany 1400 razy

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj