Edward Kiejzik - "Tu mówi Szwejk"

W niedzielę 26 lutego o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Radia Rzeszów odbył się monodram Edwarda Kiejzika z Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. Bohaterem sztuki jest Józef Szwejk z Królewskich Vinohradów w Pradze, sprzedawca psów i pucybut porucznika Lukaša. Dobry Wojak Szwejk to postać znana chyba wszystkim, nie tylko entuzjastom prozy Jaroslava Haska.

Spektakl, podobnie jak i utwór czeskiego pisarza, opowiada o absurdzie armii i głupocie wojny. Na pierwszy rzut oka głupkowaty Szwejk jest komiczny i zabawny. Aktor świetnie odtworzył rolę i potrafił połączyć prostoduszność i rubaszność, gadatliwość i stoicki spokój, a także spryt i pogodę ducha swej postaci, która jakoś musi przetrwać wojnę...

 

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zostało założone w listopadzie 1960 roku pod nazwą Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Przez wiele lat zespół pełnił i pełni rolę propagowania poprawnej polszczyzny oraz krzewienia polskości. Jest miejscem spotkań inteligencji polskiej w Wilnie, gdzie można nie tylko poznać teatr, ale także literaturę, sztukę, kulturę oraz muzykę.

Przez lata działalności teatr wystawił niezliczoną liczbę przedstawień na podstawie utworów dramatycznych, poetyckich, muzycznych.

Działalność Polskiego Studia Teatralnego nie ogranicza się jedynie do wystawiania spektakli. Od początku lat 90. Polskie Studio Teatralne organizowało spotkania ze znanymi aktorami i reżyserami oraz warsztaty teatralne. Współpracuje ono m.in. z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp., Teatrem "El-Jot" w Krakowie, Teatrem " Bagatela" z Krakowa, Teatrem "Ditthenbuehne" z Elmshorn, Teatrem "Tešinske Divadlo“ z Cieszyna czeskiego oraz Rosyjskim Teatrem Dramatycznym Litwy, Państwowym Wileńskim Teatrem Małym, Teatrem "MENAS“ w Poniewieżu oraz Kowieńskim Teatrem Kameralnym.

Spektakle Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie grane były na wielu scenach miast Polski, Niemiec, Łotwy, Czech, Ukrainy, Białorusi, Rosji.

 

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj