Skrzydła Pamięci
Materiały organizatora

W związku z przypadającą w bieżącym roku 80. rocznicą Bitwy o Anglię podjęta została inicjatywa uhonorowania grupy 68 lotników (kobiet i mężczyzn) związanych z Ziemią Jarosławską, którzy podczas II wojny światowej walczyli w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie.

Formą ich upamiętnienia będzie mural, który powstał na ścianie Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ulicy Świętego Ducha 1 w Jarosławiu. Za projekt i wykonanie muralu odpowiada absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Michał Węgrzyn. Autor wielkopowierzchniowych kompozycji artystycznych zrealizowanych m.in. w ramach słynnej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskim osiedlu Zaspa, we Wrocławiu czy Warszawie.
Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. 

Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi 19 października 2020 r. o godzinie 10.00 przy ul. Świętego Ducha 1. Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, Stowarzyszenie "Dziedzictwo Kresów" i Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki przygotowali wydarzenia towarzyszące, których celem jest oddanie hołdu lokalnym bohaterom. 

Na cykl wydarzeń pt. ,,Skrzydła Pamięci", złożą się: sesja popularnonaukowa, wystawa prezentująca sylwetki bohaterskich lotników oraz okolicznościowy koncert, w którym wystąpią Beata Rybotycka i Dagmara Moskwa.

Program uroczystości:

godz. 10.00 - odsłonięcie muralu, ul. Św. Ducha 1

godz. 11.00 - w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki zwiedzanie wystawy "Lotnicy Ziemi Jarosławskiej w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie" (Galeria Projektor Sztuki, hol Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki)

godz. 11.30 - sesja naukowa:

- Maria Panenka – o idei uhonorowania w Jarosławiu lotników (Grupa Historia i Zagadki Jarosławia i okolic)

- Tomasz Kuba Kozłowski „Początku polskiego lotnictwa” (Dom Spotkań z Historią w Warszawie)

- Robert Gretzyngier „Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie” (Prezes Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego)

- panel dyskusyjny ,,Dlaczego chcemy pamiętać?" - moderator Magdalena Jagiełło-Szostak

godz. 18.00 - koncert w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki - Beata Rybotycka z zespołem - koncert okolicznościowy "Skrzydła pamięci"

- koncert poprzedzi występ Dagmary Moskwy .

Na uroczystości w JOKiS wstęp jedynie na podstawie zaproszeń - ze względu na ograniczenia związane z zagrożeniem epidemicznym

Partnerzy projektu – Samorząd Województwa Podkarpackiego, Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów”, Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.

Honorowy patronat sprawują:
Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Starosta Jarosławski.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj