W obliczu Boga ślubuję Ojczyźnie, rzecz o Kapelanach Katyńskich – ks. Ryszard Paszko
tablica umieszczona na Kościele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kole.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP był spadkobiercą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Królestwie Polskim, który działał na terenie zaboru rosyjskiego oraz parafii superintendentury śląskiej Kościoła ewangelickiego w Austrii. Po odrodzeniu Rzeczypospolitej Polskiej objął swym zasięgiem również parafie z innych regionów kraju. Trudnego dzieła złączenia i budowy struktur Kościoła podjął się pierwszy superintendent generalny ks. Juliusz Bursche.1903-1915 – pastorem w parafii w Kole.
Jedną z najbardziej znaczących postaci tego Kościoła jest ks. Ryszard Paszko -Pastor kościoła Augsburskiego w RP, senior służby stałej WP.

W 1915 r. aresztowany i internowany przez Niemców za propagowanie polskiego patriotyzmu. Po uwolnieniu w 1916 r. został pastorem w Łomży.

W 1918 r. za propagowanie polskości władze gubernialne zwolniły go ze stanowiska pastora i zakazały pobytu w pięciu powiatach guberni warszawskiej. Wstąpił wtedy do powstającej armii polskiej, został również członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej.

W 1919 r. mianowany naczelnym kapelanem wyznania ewangelickiego i administratorem parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie jedynego ewangelickiego kościoła garnizonowego. W 1922 r. przemianowany na seniora z 1. Lokatą w duchowieństwie wojskowym wyznania ewangelicko-augsburskiego.

W 1929 r. przeniesiony w stan spoczynku. Po ataku Niemiec, mimo zwolnienia z obowiązku służby wojskowej, dołączył do grupy żołnierzy bez oficera i dowodził nimi do końca kampanii wrześniowej. Dostał się do niewoli sowieckiej. Więziony w Putywlu i Kozielsku, pod koniec 1939 r. przeniesiony do Moskwy, a później wraz z innymi oficerami zamordowany. Ofiara zbrodni katyńskiej.

Paszko2

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj