Premiera utworu - na pytanie "Gdzie jest zły?" odpowiada Eskaubei & Tomek Nowak Quartet ft. Afrojax, Mr Krime
grafika Kamil Jaczyńki

  „Gdzie jest zły?” to drugi utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand, będący muzyczną odpowiedzią zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet na kolejną powieść Leopolda Tyrmanda, kulturalnego patrona roku. Kryminalny „Zły”, którego akcja toczy się u początku lat 50. XX wieku w Warszawie, przedrze się do jazzowego świata, w którym spotkamy się z jego wielowątkową, współczesną, muzyczną interpretacją. Na pytanie „Gdzie jest zły?” odpowie zespół EiTNQ z gościnnym udziałem Afrojax – barwnego, ekspresyjnego głosu Warszawy. Muzyka autorstwa Maksymiliana Olszewskiego namaluje portret złego, grafiki przygotowanej przez Kamila Jaczyńskiego.

Muzyczny Tyrmand to projekt inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda. Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat takie powieści jak: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły, „Filip” oraz „Dziennik 1954”, przepuści je przez swoją artystyczną wrażliwość i podda własnym interpretacjom, w efekcie czego słuchacze otrzymają 4 premierowe utwory. Około jazzowa formuła muzyczna w połączeniu z rapowanym słowem, wydaje się dziś formą wypowiedzi najtrafniej odzwierciedlającą charakter twórczości i osobowości Leopolda Tyrmanda, a także doskonałą formułą do świętowania ustanowionego w 2020, roku Leopolda Tyrmanda.

Gościnnie w utworach usłyszymy takich artystów jak: Eldo, Proceente oraz Afrojax. Za oprawę wizualną projektu odpowiedzialny jest Kamil Jaczyński, który przygotował dedykowane obrazy do każdego z utworów. Premierze każdego utworu będzie towarzyszyć podcast muzyków, mówiący o procesie twórczym projektu, a także towarzyszących im inspiracjach. Pojawią się także goście specjalni.

Pierwszy utwór „Nic na pewno” inspirowany powieścią „Siedem dalekich rejsów” Leopolda Tyrmanda z gościnnym udziałem rapera Proceente, opublikowano 30 lipca. Utwór „Nic na pewno” to nie tylko tekst inspirowany powieścią Tyrmanda, to także zlepek wielu form artystycznych, muzyki autorstwa Kuby Płużka, grafiki Kamila Jaczyńskiego oraz animowanego teledysku Kuby Kowalskiego. Utwór dotyka w sposób niespieszny pod względem instrumentalnym, historii dwojga ludzi, opartej na dialogach i wzajemnej fascynacji.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Czytany 578 razy
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj