W muzycznym plebiscycie Polskiego Radia Rzeszów "Werbel 2016" o tytuł najlepszej płyty wydanej w ubiegłym roku przez podkarpackiego wykonawcę walczyło 10 albumów. Pierwsze miejsce w głosowaniu SMS-owym słuchaczy zdobyła płyta zespołu Rage "Synestezja". Natomiast główną nagrodę jury przyznało rzeszowskiemu zespołowi The Freeborn Brothers za album "Theatro Ridiculous".

Statuetkę "Werbla" zespoły odbiorą podczas finałowego koncertu 31 marca 2017 roku o godzinie 20:00 w klubie LUKR w Rzeszowie. Koncert laureatów będzie transmitowany na antenie Polskiego Radia Rzeszów i na naszej stronie internetowej.

Całość uświetni koncert Anity Lipnickiej "Na Osi Czasu". Możemy zdradzić, że w repertuarze znalazły się największe przeboje śpiewane przez Anitę na przestrzeni dwudziestu dwóch lat jej działalności artystycznej, we wszystkich konfiguracjach, a więc z płyt solowych i z repertuaru Varius Manx. Podczas koncertów będzie można również usłyszeć kilka utworów premierowych. Artystka łącznie na koncie ma jedenaście nagranych albumów sprzedanych w 2 milionach egzemplarzy oraz wiele prestiżowych nagród fonograficznych.

W 1996 r. opuściła na kilka lat kraj by zamieszkać w Londynie; w tym czasie z powodzeniem kontynuowała karierę solową, wydając kolejno trzy albumy pod własnym nazwiskiem nagrane w Anglii z udziałem tamtejszych muzyków sesyjnych.

W roku 2002 artystka nawiązała współpracę z Johnem Porterem, Walijczykiem od ponad 20 lat mieszkającym w Warszawie, cieszącym się opinią kultowej postaci polskiej sceny niezależnej. Pomimo różnych doświadczeń i odrębnej artystycznej przeszłości oboje stworzyli udany duet cieszący się uznaniem krytyków oraz szerokiej publiczności. Ich pierwszy wspólnie zrealizowany projekt zatytułowany "Nieprzyzwoite piosenki" (Indecent Songs), powstawał przez blisko rok w Londynie. Singiel "Bones of Love" promujący to wydawnictwo błyskawicznie podbił listy przebojów, a płyta zyskała status platynowej i została nagrodzona między innymi statuetką Fryderyk 2003 (najważniejsza nagroda polskiej fonografii) w kategorii "Najlepszy album roku".

Obecnie artystka pracuje na kolejną solową płytą, której premiera przewidziana jest na jesień 2017. Do rozgłośni radiowych trafił utwór "Ptasiek", będący zwiastunem nowej płyty, który z miejsca uplasował się na wysokich pozycjach list przebojów (trzy miesiące w pierwszej dziesiątce LP 3), a teledysk od premiery na YouTube ma ponad milion odsłon. Piosenka jest adaptacją utworu "Bluebeard" autorstwa Ś.P. Nicka Talbota (aka Gravenhurst), do którego Anita dopisała polskie słowa. Utwór został dedykowany samemu kompozytorowi, kultowej postaci niezależnej sceny brytyjskiej, którego twórczość była dla Anity źródłem inspiracji i z którym artystka nawiązała swego czasu muzyczną przyjaźń i współpracę, jaka nie doszła ostatecznie do skutku z powodów losowych.

Koncert WERBEL 2016

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Czytany 2309 razy
Etykiety

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Zenek Martyniuk 28 Lut, 2017

    następnym razem zaproście mnie a wam takie oczy zielone wyśpiewam, że wam oko zbieleje

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj