8 maja o godzinie 19.10 w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów wystąpił kolektyw LiroFonia.

LiroFonia – jest to koncertowy projekt grupy przyjaciół, pasjonatów liry korbowej, tradycji muzycznej, dawnego jak i nowoczesnego brzmienia tego instrumentu. Każdy z muzyków prezentuje swój własny styl, brzmienie, świat. W połączeniu tych światów zrodził się projekt LiroFonia, który w naturalny sposób połączył ich podczas wspólnego muzykowania.

Uczestnikami projektu są wykładowcy i uczestnicy projektu „Lira korbowa – reaktywacja rzemiosła, muzyki, tradycji” realizowanego w ramach stypendium MKiDN przyznanemu Staszkowi Nogajowi. Warsztaty lirnicze odbywały się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku od maja do września. W Rynku Galicyjskim MBL w Sanoku znajduje się również zrekonstruowana pracownia Mistrza Stanisława Wyżykowskiego, Nestora liry korbowej w Polsce.

Chcemy zabrać państwa w podróż do muzycznego świata dźwięków liry korbowej.

W świat dawnych pieśni dziadowskich, pieśni łemkowskich i ukraińskich. Zagramy również współczesne autorskie kompozycje oraz muzykę improwizowaną na lirach a także przetworzoną elektroniką.

Piotr Wawrzkiewicz jest pasjonatem dawnej tradycji wędrownych dziadów-lirników i pieśniarzy. Zaśpiewa dawne pieśni wędrownych lirników a także „nową pieśń dziadowską” o Stanisławie Wyżykowskim Daria Kosiek jest wokalistką zespołu Widymo. Zaśpiewa pieśni ukraińskie i łemkowskie  z towarzyszeniem lir.
Stanisław Nogaj jest twórcą lir i lirnikiem. Zaprezentuje własną kompozycję na lirę korbową oraz wspólne kompozycje.

Paweł Płoskoń jest absolwentem aranżacji muzycznej i lirnikiem. Zagra współczesne autorskie utwory na lirę.

Maciek Harna, pedagog, kompozytor, lider Orkiestry Jednej Góry MATRAGONA. Przeniesie nas pod bieszczadzką górę, która muzycznie inspiruje go od wielu lat.

Maciej Cierliński jest zawodowym lirnikiem. Jest muzykiem w wielu zespołach, m.in. takich jak Tołhaje czy Yerba Mater. Zagra kompozycje współczesne oraz improwizowane.

Wspólnie też wykonamy kilka utworów improwizowanych, transowych pokazujących przestrzeń, jaką można odnaleźć w dźwiękach lir.

Koncert będzie dedykowany Mistrzowi Stanisławowi Wyżykowskiemu, który właśnie w tych dniach będzie obchodził imieniny oraz 92-gą rocznicę urodzin. Pan Stanisław będzie gościem specjalnym koncertu.

Zapraszamy Państwa w świat dźwięków liry korbowej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Czytany 1476 razy
Więcej w tej kategorii: « BEAM-LIGHT REBELIANCI »

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Słuchacz RZ 17 Lip, 2019

    Może pan fotograf (czyt. Etatowy realizator techniczny na dodatkowych zleceniach) zaczął by obrabiać zdjęcia zamiast wstawiać surówki ? Bo tragedia a pieniądze wziął .

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj