13 września w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów wystąpił zespół Walfad.

Walfad powstał w 2011 roku w Wodzisławiu Śląskim z inicjatywy Wojtka Ciuraja. Od tego czasu grupa wydała cztery albumy, wysoko oceniane zarówno przez krytyków jak i fanów w kraju i zagranicą. Muzyka Walfad to fuzja rockowych, bezkompromisowych brzmień z poetyckimi, zmuszającymi do myślenia tekstami w języku polskim. Młodzieńcza energia obecna w zespole uwidacznia się szczególnie na żywo, gdzie Walfad udowadnia, że jest jedną z najbardziej obiecujących grup rockowych w kraju. 

Poprzedni album wodzisławskiej formacji zatytułowany Momentum zajął czołowe lokaty w plebiscytach na płytę rocku, a utwory na nim zawarte świetnie radziły sobie na listach przebojów. Trasa promująca ten materiał objęła cały kraj. W kwietniu 2017 roku zespół Walfad otwierał Marillion Weekend w Łodzi. Co ważne, legenda progresywnego rocka osobiście wybrała Walfad jako swój suport, a 15 października 2017 roku młodzi muzycy spełnili kolejne swoje marzenie, zagrali w Spodku przed Procol Harum!

Po dwóch latach od wydania „Momentum”, młodzi muzycy ze Śląska powrócili z albumem. „Colloids” zawiera siedem, wymykających się szufladkowaniu kompozycji. Jeszcze nigdy zespół tak odważnie nie flirtował z muzyką improwizowaną. Nowe rozwiązania, a także stałe elementy twórczości zespołu takie jak rockowa zadziorność, poetyckie i zaangażowane teksty tworzą najbardziej kompletny album w historii Walfad.

Na „Colloids” zespół nie unika trudnych tematów, udowadniając że prawdziwa idea muzyki rockowej jest wciąż żywa. Oprócz licznych odniesień do bieżącej sytuacji w naszym kraju, album porusza także kwestie związane z dyktatem większości, koniunkturalizmem i wyczerpaniem narzucanych norm i idei. Promując album zespół, odbył trasę zespołem Riverside, a także otwierał koncerty Colina Bassa.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Czytany 938 razy
Więcej w tej kategorii: « Krzysztof Iwaneczko dollZ »

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj