Aplikacja z Politechniki Rzeszowskiej nagrodzona w prestiżowym plebiscycie
Zrzut ekranu z internetowej strony plebiscytu

Najlepsza innowacja informatyczna powstała na Politechnice Rzeszowskiej. Aplikacja BlinkMouse dr inż. Joanny Marnik z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie "Soczewki Focusa 2017" w kategorii innowacji informatycznych i drugie miejsce w całym plebiscycie. Wynalazek pozwala na obsługę komputera osobom sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami i zastępuje mysz komputerową.

Do korzystania z aplikacji wystarczy komputer z kamerą internetową ustawioną naprzeciw twarzy użytkownika. Kamera śledzi ruch oczu i kiedy na monitorze pojawi się wskaźnik myszy, użytkownik może go przesunąć albo zatrzymać za pomocą mrugnięcia.

Dr Joanna Marnik ma nadzieję, że dzięki wygranej, informacja o aplikacji BlinkMouse dotrze do większego grona potencjalnych użytkowników. Podstawowa wersja jest darmowa i można ją pobrać ze strony Politechniki Rzeszowskiej.

Aplikacja BlinkMouse w plebiscycie konkurowała z takimi rozwiązaniami jak: robot do nauki języków, cyfrowy długopis zamieniający pisany tekst na postać cyfrową, muzealne selfie czy wirtualny prawnik.

Plebiscyt na najciekawsze polskie innowacje organizowany był po raz dziewiąty. Internauci głosowali na przełomowe przedsięwzięcia naukowe i technologiczne w trzech kategoriach innowacji: technicznej, medycznej i informatycznej.

 

Więcej o aplikacji TUTAJ

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj