powiat tarnobrzeski
Na wniosek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia. Ideą tego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci chłopskiego pisarza i poety z przełomu IX i XX wieku.
Ferdynand Kuraś urodził się 150 lat temu w Tarnobrzegu-Wielowsi. Na skuek nieszczęśliwego wypadku w dziciństwie stracił słuch. Ułomność, chłopskie pochodzeie i bieda nie przeszkodziły mu jednak w rozwinięciu wrodzonego talentu. Wbrew przeciwnościom losu, dzięki ogromnej determinacji Kuraś posiadł trudną do zdobycia w tamtych czasach umiejętność czytania i piasania. Tę podstawową wiedzę wykorzystał w realizowaniu swojej największej pasji. Jako poeta zadebiutował w 1893 roku wierszem „Na zgon Teofila Lenartowicza”. Wydając tomiki poezji i publikując na łamach ówczesnych gazet został jednym z najbardziej znanych i cenionych pisarzy chłopskich.
W swojej twórczości Ferdynand Kuraś wiele razy nawiązywał do Tarnobrzega. Największe uznanie przyniósł mu tom wspomnień „Przez ciernie żywota”, wydany w 1924 roku i opatrzony przedmową Stefana Żeromskiego.
Za swoją twórczość Ferdynand Kuraś odznaczony został krzyżem Polonia Restituta. Zmarł 3 grudnia 1929 roku.
Tarnobrzeg jest kolejnym miastem na Podkarpaciu, w którym powstanie Jadłodzielnia. Całe przedsięwzięcie nawiązuje do idei foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem. Wyposażony w lodówkę i szafki punkt ma zafunkcjonować przy miejskim targowisku. Będzie on dostępny dla wszystkich, którzy przyniosą tam domowe nadwyżki produktów spożywczych oraz dla osób, które zechcą z nich skorzystać. Mogą to być m.in. przygotowane w nadmiarze potrawy, ale z umieszczoną datą ich zrobienia, owoce, warzywa, pieczywo i wszystko co nadaje się do jedzenia a miałoby zostać zmarnowane.
Inicjatorka tego przedsięwzięcia w Tarnobrzegu Justyna Uchańska z miejskiej Rady Kobiet podkreśla, że Jadłodzielnia nie jest punktem dla ubogich, ponieważ ma służyć przede wszystkim ograniczaniu wyrzucania żywności i zaśmiecaniu środowiska. Nie ma więc znaczenia czy pozostawionym jedzeniem poczęstuje się osoba zamożna, czy biedna.
Na Podkarpaciu takie punkty funkcjonują już m.in. w Rzeszowie, Krośnie i Sanoku, a pierwsza w Polsce Jadłodzielnia powstała 5 lat temu w Warszawie.
W powiecie tarnobrzeskim zatrzymano 3 mężczyzn podejrzanych o posiadanie środków odurzających i psychoaktywnych. Wpadli w ręce policjantów na jednym z parkingów w Krawcach.
Uwagę mundurowych zwróciło nienaturalne zachowanie mężczyzn stojących obok aut. Podczas prowadzonych czynności, w jednym z samochodów policjanci wyczuli charakterystyczny zapach marihuany. W obu autach znaleźli m.in. woreczki z zawartością suszu roślinnego przypominającego narkotyk.
Dwaj mieszkańcy gminy Grębów i mieszkaniec Stalowej Woli, zostali zatrzymani. W mieszkaniu 28-letniego mieszkańca Grębowa policjanci zabezpieczyli biały proszek. Wstępne badania potwierdziły, że jest to substancja psychoaktywna. Ilość i stężenie zabezpieczonych dopalaczy było tak silne, że wystarczyłoby do wywołania stanu odurzenia u co najmniej 21 osób, a nawet doprowadzić do śmierci.
Zatrzymani usłyszeli już zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi im do 3 lat więzienia.
Coraz więcej uczniów szkół podstawowych ma stany depresyjne, cierpi z powodu izolacji i nie potrafi odnazleźć się w zmienionym przez epidemię trybie życia. O takich m.in. problemach rozmawiano w ramach webinarium pt. „Wpłw zdalnego nauczania na psychikę dziecka”, które zorganizaowała Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu. Dedykowane rodzicom i nauczycielom spotkanie online było okazją do wymiany ich spostrzeżeń oraz uzyskania pomocy psychologicznej w relacjach z dziećmi.
Najczęściej obserwowane zmiany u ucznów to brak motywacji, inicjatywy, słabnąca kreatywność, niechęć do mówienia o swoich emocjach oraz ogólne znużenie. Zauważalne są również przesyt w korzystaniu z komputera i potrzeba bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami.
Prowadząca szkolenie psycholog i terapeuta Bożena Andrychowicz podkreślała, że najprostszą formą pomocy jest rozmowa, o tym co dziecko czuje, czego się obawia i z czym nie może sobie poradzić. Ważne są akceptacja, empatia a także uspokojenie, że sam lęk jest czymś normalnym – zwracała uwagę Bożena Andrychowicz.
Ponad 2,5 miliona złotych, przeznaczonych zostanie na 3 etap rewitalizacji centrum osiedla mieszkaniowego w Gorzycach w powiecie tarnobrzeskim.
W tym roku poprawiona zostanie infrastruktura terenu placu handlowego i jego najbliższego otoczenia. Jak informuje wójt Leszek Surdy dodatkowo wykonane zostaną urządzenia rekreacyjno-wypoczynkowe, które są zgodne z całą koncepcją rewitalizacji Osiedla w Gorzycach.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku do użytku oddany został tzw. Techniczny Ogród z małym amfiteatrem, wizualną fontanną i dużym placem zabaw dla najmłodszych.
Prace w ramach trzeciego etapu rewitalizacji zostaną wykonane z własnych środków budżetowych.
Pomimo pandemii w gminie Gorzyce udało się zachować dynamikę dochodów budżetowych i w tym roku dysponować będzie ona środkami na poziomie ok. 61 milionów złotych.
Wójt Leszek Surdy zapewnia, że poprawiona zostanie także infrastruktura drogowa oraz dokończona kanalizacja na terenie gminy.
Gotowe są raporty z akcji informacyjnej dotyczącej przebiegu drogi ekspresowej S74 na odcinku Opatów-Nisko.
W tym roku zorganizowano spotkania z mieszkańcami 13 gmin w województwach świętokrzyskim i podkarpackim, przez które ma prowadzić planowana trasa. Przedstawiono na nich warianty przebiegu S74, a mieszkańcy zgłaszali swoje wnioski i sugestie. Część z nich zostało zaakceptowanych przez projektantów. Np. w gminie Radomyśl nad Sanem zmieniono rozwiązanie geometryczne węzła drogowego, żeby uniknąć rozbiórek domów w miejscowości Rzeczyca Długa. Natomiast w gminie Nisko w tym samym celu odsunięto planowany przebieg drogi S74 od linii kolejowej. Wyniki konsultacji społecznych zostaną uwzględnione we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Budowa drogi ekspresowej S74 Opatów-Nisko jest planowana w latach 2025-28.
Raporty ze spotkań informacyjnych dla każdej z gmin, przez które przebiegać będzie S74, są dostępne na stronie internetowej rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Na Podkarpaciu droga S74 ma prowadzić przez gminy Tarnobrzeg, Gorzyce, Grębów, Zaleszany, Stalowa Wola, Radomyśl nad Sanem, Pysznica i Nisko. Obecnie przygotowywane jest studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe przyszłej inwestycji. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej można będzie przejść do kolejnego etapu, czyli ogłoszenia przetargu w systemie projektuj i buduj.