Od internautów: Czytają, projektują, piszą poezję w Baranowie S.
Fot. M. Mitka

Najlepszy czytelnik, najładniejsza zakładka do książki i najpiękniejszy wiersz – baranowska biblioteka nagrodziła laureatów gminnych konkursów.

Co roku biblioteka działająca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury nagradza swoich najwierniejszych czytelników. W środowe popołudnie ogłoszono tych, którzy w 2017 r. odwiedzili baranowską książnicę i jej filie najczęściej. We wszystkich kategoriach bezkonkurencyjna była Emilia Bożek, uczennica Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, która wypożyczyła 427 książek. Najmłodszą czytelniczką okazała się Ewa Cyganek, która mimo swoich zaledwie 3 lat wypożyczyła najwięcej książek i – jak zapewnia mama dziewczynki - wszystkie razem z nią przeczytała.

- Wśród najmłodszych czytelników najpopularniejszym gatunkiem literackim są oczywiście bajki, baśnie oraz lektury szkolne – mówi kierowniczka biblioteki Anna Grabowska. - Wśród dorosłych różnorodność jest już znacznie większa. Zwyciężają jednak pozycje obyczajowe i historyczne.

Ogłoszono także laureatów konkursu na najładniejszą zakładkę do książki pod nazwą „Z biegiem Wisły”. Konkurs bowiem był podsumowaniem obchodzonego w 2017 Rzeki Wisły. W kategorii przedszkolnej wygrał Kacper Smykla, wśród laureatów ze szkół podstawowych są: Karolina Sabat, Justyna Mazur, Bartłomiej Ślusarz. Najstarsza kategoria to klasa VII i gimnazjum, tutaj najlepsze zakładki wykonali: Martyna Brylska, Maria Pruś oraz Patrycja Sawa.

- Tegoroczne prace były naprawdę wyjątkowo różnorodne – mówi Anna Grabowska. – Zgłoszono aż 162 zakładki. Poziom był tak wysoki, że mieliśmy spory problem z wyborem tych najlepszych. Jak co roku nagrodą dla autorów jest zrealizowanie projektu, czyli profesjonalne wydrukowanie zakładki.

Na koniec ogłoszono laureatów konkursu poetyckiego „Życie wierszem pisane”. Zgłoszono 82 utwory. Po raz pierwszy w tym roku pojawiła się kategoria dla dorosłych, w której zwyciężył Marcin Raś za zestaw zgłoszonych konkursu wierszy. Drugie miejsce przyznano pani Alicji Saganiak, również za zestaw trzech wierszy. Wyróżnienia otrzymują Zofia Dobrowolska i Gabriela Swatek. W najmłodszej kategorii (klasy I-III szkoły podstawowej) zwyciężyła Milena Surowiec za wiersz „Beztroskie życie”. Wśród starszych klas szkoły podstawowej I miejsce zajęła Oliwia Kosior (wiersz „Życie”), II – Jagoda Gąsior („Męki poety”), III – Gabriela Hoszowska („Mój świat”). Trzecia kategoria to gimnazjum i tu najpiękniejszy zestaw wierszy napisała Maria Malinowska. Drugie miejsce zajęła Dominika Kosior za utwór „Ukryte uczucia”.

Dyrektor MGOK-u Renata Domka podkreśliła, że ten dzień wręczenia nagród także dla organizatorów to duża satysfakcja i radość.

- Cieszymy się, że tak wielu czytelników nas odwiedza i wciąż tak chętnie mieszkańcy odrywają się od smartfonów, telewizorów i codziennych spraw, by wziąć udział w naszych konkursach. W takich chwilach przypominamy sobie, po co to robimy, dla kogo pracujemy i jest to dla nas ogromna motywacja do dalszego działania. Mamy nadzieję, że po zakończeniu trwającego właśnie w bibliotece remontu, będziemy mogli działać jeszcze więcej i jeszcze częściej będziecie nas odwiedzać – mówiła dyrektorka.

Wręczenie nagród było także okazją do podziękowań dla opiekunów, nauczycieli, bibliotekarzy, którzy pomagają przy realizacji konkursów. O oprawę muzyczną zadbały młode wokalistki: Ola Stępień i Malwinka Smykla.

Pełne listy laureatów, a także nagrodzone wiersze można znaleźć na stronie MGOK-u www.kulturalia.pl. Zakładki do książek dostępne są bezpłatnie w bibliotece oraz filiach w Dąbrowicy, Suchorzowie i Woli Baranowskiej.

Zakup nagród został dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

za: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

  • 01 Lut, 2021
    2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
    2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
    Na wniosek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia. Ideą tego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci...
  • 29 Sty, 2021
    W Tarnobrzegu powstaje Jadłodzielnia
    W Tarnobrzegu powstaje Jadłodzielnia
    Tarnobrzeg jest kolejnym miastem na Podkarpaciu, w którym powstanie Jadłodzielnia. Całe przedsięwzięcie nawiązuje do idei foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem....
  • 23 Sty, 2021
    Zatrzymani za narkotyki i dopalacze
    Zatrzymani za narkotyki i dopalacze
    W powiecie tarnobrzeskim zatrzymano 3 mężczyzn podejrzanych o posiadanie środków odurzających i psychoaktywnych. Wpadli w ręce policjantów na jednym z...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj