Odnowiony pomnik Legionistów odsłonięty w Przemyślu
Fot. M.Cynkar

Na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu odsłonięto odnowiony pomnik Legionistów Polskich z lat 1914 - 1918. Złożono w nim urnę z ekshumowanymi z grobu na Cmentarzu Głównym szczątkami zmarłego 7 lipca 1925 roku starszego sierżanta Bolesława Nuckowskiego , legionisty, weterana walk o niepodległość.

W Przemyślu uczestnicy walk o niepodległość zostali pochowani w różnych miejscach. W 1930 roku powstała idea budowy " Mauzoleum Bojowników Walk o Niepodległość Polski", lecz nigdy nie doczekała się realizacji. Pomnik ku czci poległych Legionistów zaprojektowany przez Kazimierza Marii Osińskiego w 1986 roku został bezprawnie zdemontowany  a na jego miejscu stanął prywatny grobowiec. W 70 rocznicę odzyskania niepodległości przeniesiono go na nowe miejsce w obrębie dawnej Kwatery Legionowej na Cmentarzu Głównym. . Został odnowiony społecznie a po 11 latach przeniesiony na Cmentarz Wojskowy . W ubiegłym roku zostały wykonane prace konserwatorsko - remontowe oraz zmiana aranżacji jego otoczenia. Dostawione zostały dwa obeliski z tablicami inskrypcyjnymi , na których umieszczono nazwiska legionistów weteranów walk o niepodległość Polski .

Zamiarem władz samorządowych było przeniesie w to miejsce szczątków wszystkich Legionistów pochowanych na przemyskich cmentarzach. Tylko jedna rodzina, starszego sierżanta Nuckowskiego, wyraziła zgodę na ekshumację. Przeniesienie jego szczątków odbyło się w asyście wojskowej z należnymi honorami.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj