Nadal obowiązuje nakaz izolacji drobiu
Fot. pixabay.com

Zakaz izolacji drobiu od dzikiego ptactwa cały czas obowiązuje na terenie kraju. Dr Mirosław Welz, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że nadal nie można wypuszczać drobiu na zewnątrz bez odpowiednich zabezpieczeń.

Rozporządzenie ministra rolnictwa daje możliwości odstępstw od nakazu trzymania kur w kurnikach. Ptaki mogą przebywać na ogrodzonych i zadaszonych wybiegach, tak zabezpieczonych, aby nie miały możliwości kontaktu z dzikim ptactwem.

Poidła i karmniki też muszą być tak usytuowane, by nie miały do niego dostępu dzikie ptaki. Nieprzestrzeganie tych zakazów grozi karami finansowymi.

Wojewódzki lekarz weterynarii informuje, że na Podkarpaciu jest ponad 340 ferm drobiowych, stosują one zasady bioasekuracji i są kontrolowane przez inspekcję weterynaryjną.

Na Podkarpaciu stwierdzono cztery ogniska ptasiej grypy, wszystkie zostały już wygaszone. Obecny wirus ptasiej grypy jest niebezpieczny tylko dla ptaków, nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego dla ludzi.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 22 Sty, 2021
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  Do 2022 roku zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie, zniszczone w ubiegłym roku, podczas czerwcowej powodzi. Na ten cel województwo podkarpackie...
 • 19 Sty, 2021
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...
 • 18 Sty, 2021
  Drogi na Podkarpaciu
  Drogi na Podkarpaciu
  Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj