Święto Narodowe Trzeciego Maja w regionie
fot. Anna Kutrzeba

Oficjalnie, na koncertach i na sportowo. Tak mieszkańcy regionu świętują 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W Rzeszowie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza święta w kościele Farnym, po niej dalsza część uroczystości odbyła się na rzeszowskim Rynku. 
Jak powiedziała podczas uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Konstytucja uchwalona została w czasie, gdy obce wpływy w kraju były bardzo silne. "Trudna sytuacja nie przeszkodziła w realizacji dzieła, które dawało nadzieję na odbudowę silnego i wolnego państwa - państwa suwerennego, niezależnego, mającego siłę, by pokonać wrogów i decydować o swym losie" - dodała Ewa Leniart. 
Wojewoda przypomniała słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Papież mówił wówczas iż Konstytucja sprawiła, że nie można było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim, bo ten byt został zapisany w jej słowach.
Z kolei list od marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla odczytał wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk. Władysław Ortyl napisał w nim, że Konstytucja przypominała o obowiązkach wobec Ojczyzny, a później stanowiła dla Polaków symbol narodowych dążeń przez 123 lata niewoli.
Marszałek dodał, iż 3 Maja to święto, kiedy stajemy ramię w ramię ze swoimi rodakami i nie bacząc na różnice oddajemy hołd wspólnym narodowym wartościom.
Uroczystości w Rzeszowie zakończył Apel Pamięci, złożenie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki wieńców i wiązanek kwiatów oraz salwa honorowa i defilada pododziałów wojska, służb mundurowych. członków "Strzelca" oraz harcerzy.

W Krośnie obchody Święta Konstytucji rozpoczynają się mszą świętą w kościele Farnym z udziałem m.in. jednostki strzeleckiej,samorządowców, młodzieży i weteranów walk o  niepodległość. Tradycyjnie zostaną złożone kwiaty przy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego a potem rozpocznie się blok sportowo -koncertowy. Z krośnieńskiego rynku wyruszy o godz. 10.30 jubileuszowy 20 Bieg Konstytucji. O 18 w kościele franciszkanów odbędzie się koncert  poezji śpiewanej i pieśni maryjnych Ave Maria w wykonaniu chóru Echo

W Przemyślu o godz. 10 w Katedrze Archikatedralnej rozpocznie się  Msza Święta. Potem oficjalne uroczystości 3 majowe odbędą się przy Obelisku w Parku Miejskim. O 12.30 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej . W programie m.in. wręczenie aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla Marszałkowi Sejmu Markowi  Kuchcińskiemu.
Wykład o parlamentaryzmie Rzeczypospolitej Polskiej wygłosi prof. Henryk Gapski z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W Jaśle 3-majowe uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą na rynku. Następnie po złożeniu kwiatów przy tablicy upamiętniającej  uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbędzie się koncert patriotyczny zatytułowany "Niepokorna,Niepodległa".  Po po południu  na płycie rynku zaplanowano zlot  zabytkowych samochodów i Paradę Konstytucji ulicami miasta. Koncert muzyki polskiej rozpocznie się o godz. 17 w sanktuarium św.Antoniego. Przygotowali go nauczyciele i uczniowie jasielskiej szkoły.muzycznej

W Tarnobrzegu o 9.30 w kościele Ojców Dominikanów rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Oficjalne uroczystości 3 majowego święta i część artystyczną zaplanowano od 11 na Placu Bartosza Głowackiego. Tam do wieczora będzie odbywać się Tarnobrzeska Majówka.

W Leżajsku obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o 11.30 mszą świętą w Kościele Farnym z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej Jednostki Strzeleckiej 2035 . W części artystycznej wystąpią dzieci i młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Leżajsku oraz Miejskiego Centrum Kultury.

 W Stalowej Woli - Rozwadowie uroczystości odbędą się pod hasłem „Z wdzięczności dla niepodległości” . Rozpocznie je o godz. 15 trzeciomajowa parada, inspirowana tradycjami międzywojennego Rozwadowa. Barwny korowód z udziałem mieszkańców, historycznych grup rekonstrukcyjnych, aktorów w strojach z epoki, młodzieży szkolnej, harcerzy wyruszy spod dworca kolejowego do Rynku. W ramach przedstawienia  „Żywy obraz” Matejki – hołd twórcom Konstytucji złoży młodzież LO im. Komisji Edukacji Narodowej. Tancerzy z zespołu „Lasowiacy” i wszyscy chętni odtańczą Poloneza wokół Rynku.  Uroczystość w Rozwadowie zakończy wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych z Anną Przybysz i zespołem

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

  • 02 Lut, 2021
    Nowy budynek Sądu Rejonowego w Przemyślu
    Nowy budynek Sądu Rejonowego w Przemyślu
    W Przemyślu powstaje nowa siedziba Sądu Rejonowego.  To będzie nowoczesny a zarazem funkcjonalny i odpowiadający na potrzeby pracowników wymiaru sprawiedliwości...
  • 02 Lut, 2021
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
  • 02 Lut, 2021
    Bójka nad Wisłą w Tarnobrzegu
    Bójka nad Wisłą w Tarnobrzegu
    W Tarnobrzegu zazdrosny o byłą dziewczynę 16-latek pobił z kolegami jej obecnego chłopaka. Do zdarzenia doszło na ulicy Wałowej. Jak...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj