Gaz wytwarzany w rolnictwie jako źródło energii
Fot. pixabay.com

W Unii Europejskiej prawie 10 procent emisji gazów cieplarnianych do atmosfery pochodzi z działalności rolniczej. W Polsce jest nieco mniej, bo około 9 procent.

W produkcji roślinnej za emisję gazów cieplarnianych odpowiedzialny jest podtlenek azotu, w zwierzęcej - metan, który wytwarzany jest w przewodzie pokarmowym, głównie bydła mlecznego i wydalany na zewnątrz.

Jan Kocój z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale szacuje, że prawie połowa gazów cieplarnianych z rolnictwa pochodzi właśnie od przeżuwaczy.

Gaz ten można wykorzystać energetycznie - dodaje Władysław Brejta, nadzorujący jedną z dwóch podkarpackich biogazowni.

Niemcy w ten sposób ogrzewają całe miejscowości. W Polsce biogazownie wciąż są niedoceniane. Na Podkarpaciu mamy tylko dwie takie inwestycje, w Starym Mieście koło Leżajska i w Odrzechowej.

Zdaniem ekologów rolnicy powinny dbać o środowisko i ograniczać niekorzystne zmiany klimatyczne, które negatywnie wpływają też na produkcję rolniczą.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 22 Sty, 2021
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  Do 2022 roku zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie, zniszczone w ubiegłym roku, podczas czerwcowej powodzi. Na ten cel województwo podkarpackie...
 • 19 Sty, 2021
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...
 • 18 Sty, 2021
  Drogi na Podkarpaciu
  Drogi na Podkarpaciu
  Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...

1 komentarz

 • rolnik-sam-w-dolinie 22 Mar, 2017

  No dobra, pomysł przedni, tylko jak te wszystkie krowy itd. podpiąć do takiej biogazowni? To by się musieli rolnicy jakimiś rurami ze swoich gospodarstw podpiąć do jakiejś centralnej rury... Nie mówiąc już o tym, że trzeba by cały inwentarz poustawiać "wylotem" to tej rury, żeby się gaz nie marnował. Jak takiego zwierza odpowiednio nie wytrenujesz to zamiast puszczać bąka do tej rury marnował by go na prawo i lewo! Nie widzę tego... Śmierdząca sprawa!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj