Arboretum pamięta o Światowym Dniu Wody
Fot. pixabay.com

Arboretum w Bolestraszycach przypomniało o obchodzonym dziś Światowym Dniu Wody, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 roku.

Od 15 lat, rok rocznie przyrodnicy i ogrodnicy z Arboretum zapraszają do Przemyskiego Centrum Kulturalnego uczniów miejscowych szkół, by w formach artystycznych opowiadali o swoich przemyśleniach na temat wody.

Co roku zadawany jest inny temat. Dziś jest nim czystość wód. Obrazy na kartonach, płótnie, fotografii i w inscenizacjach teatralnych przedstawianych przez najmłodszych ekologów nie są radosne. Pokazano jak ludzie zanieczyszczają wody czyniąc z nich kanały, do których wrzucają wszystko co się da. W impresjach teatralnych młodzi sugestywnie ukazali cierpienie przyrody wskutek nieprzemyślanej beztroskiej działalności człowieka. Najlepsze prezentacje będą nagrodzone.

Jerzy Wolski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu jest pod wrażeniem przygotowanych prac oraz inscenizacji. W jego opinii, spojrzenie dzieci na problem zanieczyszczenia wód jest trafne. Choć jakość wód w ostatnich latach się polepszyła wskutek wielu samorządowych inwestycji związanych z budową oczyszczalni, to nie oznacza to, że jest idealnie.

Niepokojącym zjawiskiem jest nadal zanieczyszczanie wód chemią do czego przyczyniają się między innymi rolnicy stosujący nawozy.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 22 Sty, 2021
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  Do 2022 roku zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie, zniszczone w ubiegłym roku, podczas czerwcowej powodzi. Na ten cel województwo podkarpackie...
 • 19 Sty, 2021
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...
 • 18 Sty, 2021
  Drogi na Podkarpaciu
  Drogi na Podkarpaciu
  Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj