Spór o pomnik pomógł ulanowskiemu muzeum
Fot. Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego

Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia sezonu zapowiada się rekord. Muzeum Flisactwa w Ulanowie odwiedziło 600 osób, drugie muzeum w mieście - Andrzeja Pityńskiego około 400.

Kustosz Mieczysław Wójcik podkreśla, że paradoksalnie zamieszanie wokół Pomnika Katyńskiego w amerykańskim Jersey City wpłynęło na większe zainteresowanie artystą z Ulanowa.

Rzeźba została wybudowana w 1991 roku. W tym roku władze miasta chciały przenieść monument do magazynu. Po protestach amerykańskiej Polonii zdecydowano jedynie o zmianie jej lokalizacji. Rozgłos medialny wpłynął na większą liczbę wycieczek i ciekawość samym artystą, jego życiem i twórczością.

Andrzej Pityński ofiarował rodzinnemu miastu miniatury wszystkich swoich rzeźb. W Muzeum Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie znajduje się 30 miniatur, także kilkanaście medali i szkice wykonane węglem przez artystę.

Większość jego monumentalnych rzeźb powstała w USA. Do najsłynniejszych należą pomniki: Katyński, Partyzantów, Mściciela, Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, Patriota i Wołyń.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Urząd dla niepełnosprawnych
  Urząd dla niepełnosprawnych
  Osoby niepełnosprawne mają łatwiejszy dostęp do Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku. Przy budynku uruchomiono windę z szybem panoramicznym dostosowaną do...
 • 27 Sty, 2021
  Niżańskie RCEZ po remontach
  Niżańskie RCEZ po remontach
  Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku czeka na uczniów w nowej odsłonie. Czas pandemii i nauki zdalnej szkoła wykorzystała na...
 • 19 Sty, 2021
  Sukces RCEZ w Nisku
  Sukces RCEZ w Nisku
  Sukces uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Paweł Pyra i Łukasz Żak zdobyli medale w czasie specjalnej edycji XIII...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj