W Rzeszowie o pielęgniarkach na zwolnieniach
Fot. R.Adamski

Wojewoda zapewnia, że bardzo dobrze działa system państwowego ratownictwa medycznego a szpitale powiatowe oraz niepubliczne przyjmują pacjentów, którzy nie mogą znaleźć opieki w placówkach borykających się z licznymi zwolnieniami lekarskimi pracowników. Ewa Leniart dodaje, że pacjenci nie są zostawieni sami sobie mimo wyjątkowo trudnej sytuacji.

Przebywająca w Rzeszowie sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała, że resort przez ostatnie miesiące wiele zrobił dla poprawy sytuacji pielęgniarek. Między innymi  realizowane są słynne podwyżki cztery razy 400 zł, a ministerstwo chce do nich dołożyć kolejną transzę 400 złotową. W planach jest także wprowadzenie - już w przyszłym roku - tzw. opiekunów medycznych. To osoby, które przejmą część obowiązków pielęgniarek. Do tej pory dyrektorzy szpitali mogli takie osoby zatrudniać, ale rzadko się na to decydowali.

W Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym nr 2 w Rzeszowie choruje dziś 191 osób na 1021 pielęgniarek i położnych, w Szpitalu Powiatowym w Mielcu  na zwolnieniu przebywa 130 osób na 488 pielęgniarek i położnych a w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu te proporcje wyglądają najgorzej - w pracy nie ma 218 na 405 pielęgniarek i położnych. 

 

W Rzeszowskiej "dwójce" po południu była minister Szczurek-Żelazko.  Jak zauważyła - kwestie personalne mogą być przeszkodą w rozwiązaniu sporu zbiorowego który od ponad dwóch miesięcy pracownicy prowadzą z dyrekcją. Wiceminister powiedziała po spotkaniu, że wszystkie strony dążą do kompromisu. "Być może będą potrzebne konkretne decyzje kadrowe, które umożliwią powrót do pracy i do konstruktywnych rozmów" - dodała przedstawicielka rządu.

 

Sylwia Rękas, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tej placówce, stwierdziła w rozmowie z Polskim Radiem Rzeszów, że dyrekcja szpitala nie chce rozmawiać ze związkowcami. "Pan dyrektor mówi o tym, że chce rozmawiać, natomiast w ciągu dwóch miesięcy odbyły się dwa spotkania" - powiedziała Rękas.

Szefowa związku pielęgniarskiego zaznaczyła, że w sporze nie chodzi głównie o sprawy płacowe, ale przede wszystkim o organizację pracy i obsadę kadrową.

 

Relacjonuje Roman Adamski

 

Tymczasem opozycja w Sejmiku Województwa Podkarpackiego złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji poświęconej sytuacji w służbie zdrowia .

Przewodnicząca radnych Platformy Obywatelskiej Teresa Kubas-Hul poinformowała dziś na konferencji prasowej, że pod wnioskiem podpisało się dziewięciu radnych  PO i PSL. Jak dodała obowiązkiem przewodniczącego Sejmiku jest zwołanie takiej sesji w ciągu siedmiu dni  .   

Komentując sytuację jaka panuje w szpitalach wojewódzkich nr 2 w Rzeszowie, oraz w Tarnobrzegu ,  po masowych odejściach pielęgniarek na zwolnienia lekarskie  radna PO powiedziała, że jest to efekt m.in. tego że zarząd województwa konsekwentnie, aż do ubiegłego roku, nie zajmował się sytuacją w podległych mu placówkach. Teresa Kubas-Hul dodała , że w czasie pięciu lat  sprawowania rządów w województwie przez Prawo i Sprawiedliwość zobowiązania placówek służby zdrowia podległych zarządowi województwa wzrosły z 264 do 594 milionów złotych, a nakłady na służbę zdrowia zmalały w tym czasie dwukrotnie.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Bójka nad Wisłą w Tarnobrzegu
  Bójka nad Wisłą w Tarnobrzegu
  W Tarnobrzegu zazdrosny o byłą dziewczynę 16-latek pobił z kolegami jej obecnego chłopaka. Do zdarzenia doszło na ulicy Wałowej. Jak...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj