W Rzeszowie pamiętali o powstańcach warszawskich
fot. A. Kutrzeba

Pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy Placu Armii Krajowej odbyły się dziś podkarpackie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Po podniesieniu na maszt flagi państwowej i odegraniu "Mazurka Dąbrowskiego" odczytany został list, jaki do uczestników uroczystości przesłał kapitan w stanie spoczynku Julian Pawełek, prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK, któremu stan zdrowia uniemożliwił udział w obchodach.

Jak napisał w nim "74 lata temu Warszawa złączyła się w walce o stolicę, podjęła heroiczny bój o honor Polski i w obronie ludzkiej godności". W tej szczególnej godzinie razem uczcijmy odwagę, wierność i zasługi powstańców dla Ojczyzny - dodał kapitan Pawełek.

Z kolei list wystosowany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytał poseł Wojciech Buczak. Jak napisał w nim marszałek, "Powstanie Warszawskie to wielki symbol naszych losów i znak naszej tożsamości, to symbol nieugiętej walki narodu o niepodległość wbrew wszelkim przeciwnościom".

Natomiast przemawiająca podczas uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przypomniała, że "w Powstaniu walczyło przede wszystkim młode pokolenie, które wchodziło w dorosłość w chwili wybuchu wojny, a któremu odebrała ona młodzieńcze ambicja, marzenia, możliwość ich realizacji i normalne życie". Natomiast marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl w przesłanym liście napisał m.in., że "74 lata temu na Warszawę wydano wyrok, który brzmiał zniszczyć i zrównać z ziemią a ludność wymordować". Żołnierze AK podjęli wysiłek walki z okupantem, który jednak okazał się wrogiem silniejszym i okrutnym - dodał marszałek Podkarpacia.

Uroczystość pod Pomnikiem AK zakończyły Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców oraz wiązanek kwiatów. Natomiast po godzinie 18 w kościele Świętego Krzyża odbyła się msza święta w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj