Czerwonka na zlocie w okolicach Moszczańca [AKTUALIZACJA]
Fot. Archiwum

Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Rzeszowie potwierdziła u pięciu osób zakażenie bakterią czerwonki. Chorzy byli uczestnikami zlotu Tęczowy Krąg w okolicach Moszczańca w Beskidzie Niskim (na granicy gmin Jaśliska i Komańcza) . Przebywają tam osoby związane ze środowiskiem hippisowskim z całej Europy. Część uczestników zlotu zdecydowała się go opuścić.

W niedzielę do Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie zgłosiło się około 30 uczestników spotkania  z objawami gastrycznymi. 18 z nich,  w tym 11 dzieci hospitalizowano w szpitalach w Sanoku, Krośnie i Jaśle, pozostałe -  po zaopatrzeniu medycznym opuściły placówki. Od wszystkich pobrano próbki do badań. 

Obecnie (środa) w szpitalach pozostaje jeszcze 8 osób.

Obozowisko znajduje się się nad Wisłokiem, dlatego badana jest także woda. Sanepid przebadał wodociąg w pobliskich Jaśliskach  - woda odpowiada wymogom sanitarnym.

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna. Objawia się przede wszystkim bólami brzucha, gorączką i krwawym stolcem. Jest uważana za jedną z tzw. chorób "brudnych rąk". Objawy występują w czasie od 2 do 5 dni od chwili zakażenia.

Podkarpacki Sanepid zaapelował do uczestników zlotu i mieszkańców okolicy, by przestrzegali zasad higieny. Ważne jest zwłaszcza częste mycie rąk wodą z mydłem oraz mycie produktów żywnościowych przy przygotowywaniu posiłków. 

 

"Nie wiedząc z jaką jednostką chorobową mamy do czynienia dopełniliśmy wszelkich procedur związanych z izolacją chorych z objawami gastrycznymi" powiedział Piotr Jurczak, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie.

Kulminacja chorych zgłaszających się do krośnieńskiego szpitala z silną biegunką nastąpiła w niedzielę. Wcześniej zgłaszali się pojedynczy chorzy, zwłaszcza cudzoziemcy, skarżący się na bóle brzucha i biegunkę. 

Krosno nie ma oddziału zakaźnego . Odizolowano wszystkich chorych od reszty pacjentów, by nie mogli chodzić nawet do sklepu. Podano leki i najciężej chorych dorosłych odesłano do Sanoka i Jasła. Dziewięcioro dzieci leczonych było na miejscu. Badania nie wykazały u nich  żadnej choroby zakaźnej. Większość pacjentów wypisała się ze szpitala na własne żądanie.

Jak powiedział dr Jurczak uczestnicy zlotu skrzyknęli się na Facebooku i zjechali z różnych stron Europy w miejsce, gdzie nie ma wody ani toalet.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Pobierz załącznik:

Artykuły powiązane

  • 29 Sty, 2021
    Pieniądze dla szpitali
    Pieniądze dla szpitali
    Symboliczne czeki na 300 tysięcy złotych otrzymały dziś trzy podkarpackie szpitale. Wsparcie przekazały Fundacja Polskiej Grupy Energetycznej oraz zależna od...
  • 27 Sty, 2021
    Protest przeciwko kamieniołomowi w Iwli
    Protest przeciwko kamieniołomowi w Iwli
    "Chcemy góry a nie dziury", "Chcemy myślenia a nie kamienia", "Lepsza wieża widokowa niż kopalnia odkrywkowa" - takie okrzyki wznosili...
  • 22 Sty, 2021
    Staw w Ustrobnej – rewitalizacja
    Staw w Ustrobnej – rewitalizacja
    XIX-wieczny staw dworski w Ustrobnej, odzyskał dawny wygląd. Dzięki projektowi „Przywrócenie i ochrona naturalnych środowisk przyrodniczych w Ustrobnej”, do stawu...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj