W Rzeszowie rozpoczyna się dziś Festiwal Sztuk TRANS/MISJE. To nowa inicjatywa Teatru im. W.Siemaszkowej, która łączy artystycznie sześć europejskich miast: Rzeszów, Koszyce, Ostrawę, Debreczyn, Lwów i Troki.

Ponad 500 artystów z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Litwy zaprezentuje rozmaite dziedziny i dyscypliny sztuki. W różnych przestrzeniach Rzeszowa i Łańcuta, będzie można zobaczyć spektakle teatralne, przedstawienia operowe, widowiska plenerowe, ale także wystawy malarstwa i fotografii.

Do Rzeszowa przyjechali również twórcy filmu, literatury i muzyki.

W ramach Festiwalu w południe w Kasynie Urzędniczym i Wielkiej Jadalni Muzeum-Zamku w Łańcucie otwarta zostanie wystawa „Sztuka Walcząca”. Wystawa ukazuje ważne momenty w historii krajów – partnerów projektu i ich drogę do wolności. Polska Sztuka Walcząca będzie reprezentowana przez obiekty pochodzące z czterech okresów historii Polski, istotnych dla tradycji walki niepodległościowej - powstanie styczniowe, czas odzyskania niepodległości w 1918 roku, lata II wojny światowej i okres Solidarności w latach 1980'.

Czesi przybliżą zwrotne momenty swojej historii XX wieku - inwazję wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku i Aksamitną Rewolucję 1989 roku.

W prezentacji wideo Słowacy pokazują archiwalne materiały z czasów rewolucji 1968 i 1989 w Koszycach i wschodniej Słowacji.

Węgierska Sztuka Walcząca to m.in. fotografie i obrazy współczesnych twórców, nawiązujące do rewolucji 1956 roku.

Ważne momenty w swojej historii zaprezentują także Ukraińcy i Litwini.

Po wernisażu o godz. 13.00 w Sali Balowej łańcuckiego Zamku odbędzie się panel dyskusyjny „Historia i kultura jako źródło kształtowania tożsamości narodowej”.

Festiwal TRANS/MISJE będzie miał charakter imprezy cyklicznej, na stałe wpisanej w kalendarz współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy i Litwy. Kolejne edycje będą odbywały się naprzemiennie u partnerów-organizatorów. W ten sposób uczestnicy projektu kolejno będą przejmowali rolę gospodarza imprezy, kreując jego ideę i program.

W tym roku wszystkim wydarzeniom Festiwalu TRANS/MISJE towarzyszy hasło „1918. Koniec i początek”. Uroczysta inauguracja festiwalu o 20.00 w Filharmonii Podkarpackiej. Widzowie obejrzą oratorium zatytułowane ‘’Cud niedokończony, czyli Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej ‘39’’.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj