Z Mielca do Ekwadoru. M28 po transatlantyckim locie
fot. archiwum

Mielecki M28 dotarł do Ekwadoru. Dwusilnikowy, turbośmigłowy samolot krótkiego startu i lądowania odbył transatlantycki lot z Polski do Ameryki Południowej.

To efekt kwietniowego kontraktu dotyczącego produkcji samolotu na potrzeby Armii Ekwadoru. Zgodnie z umową w zakładach PZL Mielec zostały też przeprowadzone szkolenia pilotów i mechaników. Teraz M-28 pilotowany przez polską załogę pokonał ponad 13,5 tys. km przez Islandię, Grenlandię, Ocean Atlantycki, Kanadę, Stany Zjednoczone i Amerykę Środkową do Shell Mera w Ekwadorze. 

Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki zapewnia, że wyjątkowe cechy samolotu oraz jego osiągi idealnie nadają się do operowania w zróżnicowanym klimacie i terenie Ekwadoru.

M28 to sprawdzony i wytrzymały samolot krótkiego startu i lądowania. Może operować z dowolnych pasów startowych i lądowisk, a także latać w ekstremalnych warunkach środowiskowych i temperaturach od + 50 °C do -50 °C.

Na całym świecie lata ponad 100 samolotów mieleckich M28. Są wykorzystywane zarówno w celach komercyjnych oraz w wojsku m.in. do przewozu pasażerów, szkolenia spadochroniarzy  oraz patroli  granicznych . Polskie Siły Powietrzne wykorzystują M28 „Bryza” zarówno w zwiadzie morskim jak i do celów transportowych.

Samolot M28 waży 7,5 tony. Może być wyposażony w 19 miejsc pasażerskich lub przewozić do 2300 kg ładunku. Może też wykonywać misje spadochronowe dzięki tylnym drzwiom.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 30 Sty, 2021
  Uroczystości w rocznicę śmierci "żołnierzy wyklętych"
  Uroczystości w rocznicę śmierci "żołnierzy wyklętych"
  Dziś mija 73. rocznica zamordowania Wojciecha Lisa, legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego walczącego najpierw przeciw Niemcom, a potem przeciw Rosjanom w...
 • 29 Sty, 2021
  Mielec – winda dla niepełnosprawnych
  Mielec – winda dla niepełnosprawnych
  Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych korzystających z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Mielcu. Starostwo powiatowe buduje windę na jednej z bocznych ścian budynku...
 • 28 Sty, 2021
  Europejskie drzewo roku
  Europejskie drzewo roku
  W najbliższy poniedziałek  rusza konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polskę będzie reprezentować lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj