O. Rafał Klimas: W Rzeszowie kult Matki Bożej twa już ponad 500 lat!
Fot. Marcin Kalita

W Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie rozpoczęły się uroczystości ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej, która od 1998 roku jest Patronką Miasta.

Kustosz sanktuarium, ojciec Rafał Klimas przypomniał na naszej antenie, że w Rzeszowie kult Maryi trwa od ponad 500 lat. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się bazylika, w 1513 roku właścicielowi ogrodów objawiła się na drzewie Matka Boża. Następnie Jakub Ado wybudował drewnianą kapliczkę i umieścił w niej gotycką figurę Matki Bożej.

Ponieważ w kolejnych latach rozwijał się kult Maryi kasztelan sandomierski Mikołaj Spytko Ligęza ufundował barokowy kościół i klasztor i powierzył go ojcom bernardynom.

Uroczystości potrwają 6 dni. O godz. 12:00 rozpocznie się msza pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Górnego.

Jutro w południe w Ogrodach Bernardyńskich rozpocznie się piknik rodzinny. A o godz. 17:00 odbędzie się koncert w wykonaniu Filharmonii Podkarpackiej i Chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W programie są modlitwy, pieśni, arie operowe i operetkowe.

W kolejnych dniach w bazylice będą się modlić pielgrzymki uczniów, służb mundurowych, stowarzyszeń i ruchów katolickich.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 03 Lut, 2021
  Adam Skiba o programie „Czyste powietrze”
  Adam Skiba o programie „Czyste powietrze”
  Mieszkańcy regionu złożyli już 11,5 tysiąca wniosków w ramach programu „Czyste powietrze” od 2018 roku. To oznacza, że tyle osób...
 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj