Dlaczego warto poznać węgierską kulturę i sztukę?
Anna Butrym fot. Anna Kutrzeba

Choć Polaków i Węgrów łączy wspólna przeszłość, bliskie sąsiedztwo a także wzajemna sympatia, niestety słabo znamy kulturę i sztukę "bratanków" Węgrów. Może jeszcze pamiętamy węgierskie filmy i kojarzymy takich twórców jak Márty Mészáros, Istvána Szabó czy László Nemes, ale już nazwiska autorów literatury węgierskiej, poetów czy reżyserów teatralnych nie jesteśmy w stanie wymienić. Sytuację nieco poprawił obchodzony w 2016 roku Roku Kultury Węgierskiej, który szeroko prezentował zarówno tradycyjną kulturę węgierską jak i najnowsze jej osiągnięcia a także zakończony niedawno w Rzeszowie
Festiwal Sztuk Trans/Misje. Zaproszeni do Rzeszowa artyści z Debreczyna starali się zainteresować widzów wieloma dziedzinami sztuki węgierskiej.

Publiczność miała więc okazję oglądać spektakle teatralne, widowiska operowe, a także wystawy fotografii i malarstwa. Czym charakteryzuje się węgierska kultura i sztuka? W jaki sposób pokonywać bariery? Gdzie szukać płaszczyzn współpracy? Na te pytania odpowiada tłumaczka Anna Butrym, stypendystka polskiego i węgierskiego ministerstwa kultury, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, a także autorka popularnego vloga: "Węgierska randka", promującego kulturę i literaturę węgierską.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Czytany 675 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj