S.Jarzyna o nadużyciach przy wydawaniu Karty Polaka
Fot. Marcin Kalita

Najwyższa Izbą Kontroli wykryła wiele nieprawidłowości przy wydawaniu Karty Polaka dla obywateli polskiego pochodzenia z krajów wschodnich.

Stanisław Jarzyna z rzeszowskiej delegatury NIK, która przeprowadzała kontrole w latach 2015-2017, mówi o wykryciu aż 151 prób sfałszowania dokumentów potwierdzających polskie pochodzenie. Najgorsza sytuacja jest w Kazachstanie, stosunkowo dobrze wypada konsulat we Lwowie na Ukrainie.

W polskich placówkach brakuje personelu, wyszkolenia, brak jednolitego systemu informatycznego a przede wszystkim brak narzędzi do weryfikacji dokumentów - podkreśla nasz gość dodając, że Karta Polaka to dokument dający w Polsce wiele uprawnień, np. ubezpieczenie, zgoda na pracę i bezpłatne studiowanie.
Cena tego dokumentu zdobytego w sposób nielegalny na podstawie sfałszowanych zaświadczeń sięga od 5 tys dolarów w Kazachstanie do 1,5 tys dolarów na Ukrainie.
NIK skontrolowała ambasadę polską w Astanie w Kazachstanie, konsulat w Grodnie na Białorusi oraz 3 placówki konsularne na Ukrainie: Lwów, Łuck i Winnicę.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 03 Lut, 2021
  Adam Skiba o programie „Czyste powietrze”
  Adam Skiba o programie „Czyste powietrze”
  Mieszkańcy regionu złożyli już 11,5 tysiąca wniosków w ramach programu „Czyste powietrze” od 2018 roku. To oznacza, że tyle osób...
 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj