Tysiące zniczy zapłonie na polskich grobach na Ukrainie
Fot. Iwona Piętak

Około trzech tysięcy zniczy przekazanych przez mieszkańców Przemyśla i okolic zapłonie 1 listopada na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Do Lwowa zawieźli je w niedzielę uczestnicy pielgrzymki autokarowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Termopil i Kresów. Stowarzyszenie po raz kolejny koordynowało akcję zbiórki, do której włączyły się zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, w tym szkoły.

Uczestnicy wyjazdu nie kryli wzruszenia, że mogli przywieźć światełka na groby bohaterskich rodaków, którzy 100 lat temu stanęli w obronie Ojczyzny tuż po odzyskaniu przez nią niepodległości. Podkreślali zarazem, że Cmentarz Obrońców Lwowa i inne polskie nekropolie na obecnej Ukrainie powinna odwiedzać młodzież w ramach edukacji patriotycznej.

Wolontariusze z Przemyśla zawieźli znicze również na dawne polskie cmentarze w przygranicznych miejscowościach: Komarno, Rumno i Gródek. Przekazali także dary rzeczowe dla Polaków ze Lwowa.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Andrzej Stopa 17 Paź, 2021

    Szukam grobu mojego krewnego Rudolfa Maślanki (* 1901r.) z Lwowa, który był obrońcą Lwowa w 1918r. jako Orlęta i otrzymał Krzyż Virtuti Militari nr 50. Miał żonę Wierę i szyna Włodzimierza (Wołodia). Chciałbym aby zapalić Mu znicz, bo był wielkim patriotą. Może komuś się uda odnaleźć Jego grób .....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj