Muzyczny most łączący Przemyśl i Lwów
Fot. Iwona Piętak

W niedzielę (3.11) we Lwowie, a w sobotę  (4.11) w Przemyślu zabrzmiały dźwięki monumentalnego XIX-wiecznego dzieła księcia Józefa Michała Poniatowskiego, krewnego ostatniego króla Polski.

Mszę F-dur brawurowo wykonali muzycy Orkiestry Młodej Filharmonii i Chóru Filharmonii pod dyrekcją Tomasza Chmiela, a także soliści: Iwona Socha, Aleksandra Monkiewicz, Andrzej Lampert i Robert Gierlach, z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzieło uważane za zaginione,  zostało przypadkiem odkryte kilka lat temu w księgozbiorze Muzeum Brytyjskiego. Romantyczne dzieło, jakie powstało w Paryżu około 1867 roku, zachwyca wirtuozerią wokalną i Mszę F-dur wykonano w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemyślu oraz w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. 

Głównym organizatorem obu koncertów był Instytut Promocji Kultury Polskiej, który jest też pomysłodawcą Projektu Poniatowski, obejmującego trasę koncertową dzieła księcia Józefa Michała Poniatowskiego w Polsce i na świecie. W organizację przedsięwzięcia zaangażowały się też m.in. władze kościelne, Konsulat Generalny RP we Lwowie,poseł Anna Schmidt-Rodziewicz przewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz miasto Przemyśl. 

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj