Dziś Światowy Dzień Cukrzycy
Źródło fot. pixabay.com

Picie dużej ilości płynów przy częstym oddawaniu moczu i chudnięcie - to mogą być objawy cukrzycy. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.

Jest on okazją do zwrócenia uwagi na problemy osób zmagających się tą chorobą, propagowania wiedzy na jej temat oraz radzenia sobie z nią w codziennym życiu.

Jak mówi Renata Wilczkiewicz, prezes fundacji "Słodkie Marzenia" w Rzeszowie, wspierającej ludzi z cukrzycą, ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby, już w wieku dziecięcym, a później umiejętnie z nią postępowanie.

Systematyczna kontrola, badania i podawanie insuliny gwarantują normalne funkcjonowanie - podkreśla.

Światowy Dzień Cukrzycy ustanowiony został przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

  • 02 Lut, 2021
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
  • 02 Lut, 2021
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
  • 31 Sty, 2021
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

1 komentarz

  • Ekoz 14 Lis, 2018

    W związku z dzisiaj obchodzonym Światowym Dniem Cukrzycy chciałem wspomnieć i złożyć podziękowania Pani Doktor Łucji Domagała. Pani Łucja Domagała jako rzeszowski lekarz przyczyniła się już na początku lat 80-tych do stworzenia bazy i metod leczenia dzieci chorych na cukrzycę tzw. typu I w Rzeszowie dla Podkarpacia. Leczyła dzieci angażując się na oddziale szpitalnym i w przychodni dziecięcej. Wdrażała wszystkie ówczesne nowości światowe w leczeniu cukrzycy u dzieci. Wprowadziła, realizowała i rozwijała edukację chorych dzieci i rodziców tak w ramach przychodni jak i w ramach Koła TPD rodziców dzieci chorych na cukrzycę w Rzeszowie. Organizowano również kolonie dla tej grupy dzieci i młodzieży. Aktualnie prace te są dalej kontynuowane. Rodzice i byli pacjenci, którzy aktualnie mogą mieć swoje rodziny bardzo wiele Pani Doktor zawdzięczają. Jej zaangażowanie i pomoc były niezwykłe i bezcenne. Z pozdrowieniami i podziękowaniami.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj