Kongres 590 trwa - AKTUALIZACJA
fot. Anna Klag

Godz. 22:00

Podkarpacka firma Ultratech zwycięzcą konkursu Nagroda Prezydenta RP w kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Andrzej Duda wręczył nagrody podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce.

Firma Ultratech powstała 18 lat temu w Rzeszowie, a od 6 lat jej główny zakład produkcyjny działa w Sędziszowie Małopolskim. Zatrudnia ponad 100 osób i zajmuje się produkcją części i podzespołów dla światowych firm z sektorów lotnictwa, inżynierii kosmicznej i energetyki.

Jest członkiem – założycielem klastra Dolina Lotnicza, od wielu lat realizuje również różne projekty badawcze we współpracy z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi.

Konkurs Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zorganizowano już po raz szesnasty. W siedmiu kategoriach nominowanych zostało 20 przedsiębiorstw o wyróżniającym się wkładzie w polską gospodarkę oraz budowanie jej pozytywnego wizerunku poza granicami kraju.

Jutro drugi dzień Kongresu 590. Wśród gości jacy przyjadą do Jasionki będzie m.in. premier Mateusz Morawiecki.

 

Godz. 13:00

O konieczności dynamicznego rozwoju gospodarczego Polski mówił w podrzeszowskiej Jasionce prezydent Andrzej Duda na oficjalnym otwarciu Kongresu 590. Nawiązywał przy tym do 100 rocznicy odzyskania niepodległości i okresu wielkich inwestycji w 20-leciu międzywojennym. Podkreślał,  że musimy budować gospodarkę nowoczesną, opartą o innowacje i nowe technologie. Podkreślał przy tym wagę edukacji. 

Prezydent mówi, że spotkał się dziś w Jasionce z przedsiębiorcami i chwalili oni realizowany przez rząd program odpowiedzialnego rozwoju. Dodał że wypowiedzieli się też pozytywnie o ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych., która czeka na podpis głowy państwa. Zakłada ona utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Program ma objąć, według szacunków rządu, około 11 i pół miliona osób i zapewnić im dodatkowe oszczędności emerytalne.

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy

Godz. 11:00

8 bloków i tematycznych, kilka tysięcy uczestników - przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i legislacji. W podrzeszowskiej Jasionce rozpoczął się Kongres 590. 

Przez dwa dni uczestnicy spotkania będą dyskutować o tym jak na lepsze zmieniać polską gospodarkę. To okazja do wymiany poglądów, przedstawienia innowacyjnych rozwiązać. Dyskusje, wykłady i warsztaty będą obejmować takie zagadnienia jak: gospodarka i ekonomia, inwestycje, handel i eksport, energetyka i polityka środowiskowa, system podatkowy, społeczeństwo, biznes i przedsiębiorczość oraz nowe technologie. Dla przedsiębiorców zorganizowana została specjalna Strefa Małych Średnich Przedsiębiorstw, gdzie mogą zaprezentować się rodzime firmy.

Oficjalne otwarcie kongresu - z  udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - o godz. 12:30, jednak panele dyskusyjne trwają już od godz. 10:00. W trakcie imprezy poznamy również laureatów konkursu Nagroda Gospodarczej Prezydenta RP. Wśród 21 nominowanych firm znalazły się dwie z Podkarpacia: Ultratech w kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Euro-Eko w kategorii Odpowiedzialny Biznes.

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powiedziała na naszej antenie, że część zmian w prawie wypracowanych na poprzednich Kongresach skutkowała na przykład Konstytucją dla biznesu, ale nadal omawiane będą kolejne propozycje dotyczące polskiej gospodarki. Jak stwierdziła - "część rzeczy ciągle jeszcze jest w przygotowaniu i to forum jest dobrym miejscem do konsultowania ze środowiskami gospodarczymi niektórych proponowanych zmian".

Wojewoda dodała, że dyskutowane będą też sprawy dotyczące ustawy o szkolnictwie wyższym czy nowej roli Narodowego Banku Polskiego.

Od godz. 15.00 na antenie Polskiego Radia Rzeszów - specjalne wydanie audycji "Puls Dnia" z Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w podrzeszowskiej Jasionce.

Rozmowa z Krzysztofem Przybyłem, prezesem Fundacji Godła Promocyjnego "Teraz Polska"

Rozmowa z Wiesławem Łyszczkiem, Głównym Inspektorem Pracy

Rozmowa z Józefem Jodłowskim, starostą rzeszowskim

Rozmowa z Markiem Bujnym i Jarosławem Dobrowolskim, przedstawicielami firm nominowanych do nagrody Prezydenta RP

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP - relacja Wojciecha Wójcika

Kongres 590 III edycja

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_1778.JPG
Krzysztof Przybył - prezes Fundacji Godła Promocyjnego Teraz Polska
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_1785.JPG
Marek Bujny - wiceprezes Ultratechu
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC_1801.JPG
Jarosław Dobrowolski - prezes Euro-Eko

Artykuły powiązane

 • 30 Sty, 2021
  Rzeszów poza czołówką konkursu "Świeć się"
  Rzeszów poza czołówką konkursu "Świeć się"
  Rzeszów zajął 13 miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na najpiękniej oświetlone świątecznie miasto w Polsce. W głosowaniu internautów zwyciężył Chełm. W...
 • 23 Sty, 2021
  Fotoradary w Rzeszowie
  Fotoradary w Rzeszowie
  Na Rzeszowskich skrzyżowaniach pojawią się fotoradary. Stolica Podkarpacia znalazła się na liście 18 polskich miast w których na najniebezpieczniejszych skrzyżowaniach pojawiąsię fotoradary....
 • 19 Sty, 2021
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...

1 komentarz

 • Observator 15 Lis, 2018

  Fajnie dla Podkarpacia, że takie imprezy jak Kongres 590 odbywają się w Jasionce w CWK G2A. Poprzednio odbyło się już kilka takich imprez w tym okazałym obiekcie. Dobrze byłoby podsumować efekty tych poprzednich?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj