Kongres 590 dobiegł końca - AKTUALIZACJA
fot. M.M.

Pięć tysięcy gości z Polski i różnych stron świata wzięło udział w zakończonym dziś 3 Kongresie 590. W centrum wystawienniczym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce zorganizowano około stu debat z udziałem kilkuset ekspertów.

Podkarpacie potwierdziło, że potrafi zorganizować jedno z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w Polsce - powiedział marszałek województwa, Władysław Ortyl. Jak dodał głównym zadaniem kongresu jest poprawa warunków do funkcjonowania firm w naszym kraju. Przedsiębiorcy na miejscu mówili przedstawicielom rządu, o tym, co ich ogranicza.  

Plany na przyszły rok są ambitne. Kongres prawdopodobnie zostanie zorganizowany w kilku miejscach. - Za rok będziemy mieć już hotel w pobliżu centrum, w trakcie budowy będzie Podkarpackie Centrum Edukacji. Dzięki temu dostaniemy nową przestrzeń - powiedział Władysław Ortyl.

Według marszałka przyszłoroczny Kongres 590 mógłby zostać częściowo zorganizowany na terenie inkubatora przedsiębiorczości. To jak dodał Władysław Ortyl dobre miejsce do rozmów o start - upach czy małych i średnich przedsiębiorstwach.

 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wysoki wzrost gospodarczy w kolejnym kwartale świadczy o słuszności rządowej strategii. Podczas Kongresu 590 w Jasionce szef rządu podkreślał, że wzrost w wysokości 5,7 procent PKB kontrastuje ze wskaźnikiem średnim dla całej Unii - 1,7 procent. Dlatego, jak przekonywał, Polska unika problemów, które dotykają dzisiaj pozbawione modernizacyjnego impulsu gospodarki. "My uwolniliśmy potencjał polskiej gospodarki. Najszybszy wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej!"
Mateusz Morawiecki przekonywał również, że wzrost innowacyjności gospodarczej przekłada się na wzrost zarobków pracowników. Zwrócił uwagę, że szczupłość wysoko wykwalifikowanych kadr powinno przekładać się na ich racjonalne wykorzystanie. To pobudza wzrost produktywności, a w efekcie - wzrost płac.

 

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego

 

Podczas Kongresu 590 w Jasionce zaprezentowano zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce pojazd elektryczny. "Triggo" - bo taką nazwę nosi - jest przeznaczony do jazdy miejskiej i ma być dostępny głównie w ramach car-sharingu. Konstrukcja dwuosobowego pojazdu pozwala na regulowanie szerokości rozstawu kół, pojazd maksymalnie osiąga prędkość 90 km/h , jest w pełni elektryczny i zasilany przez system wymiennych baterii o pojemności 8 kWh. Jak mówi jeden z twórców pojazdu - Marcin Pełka - "Triggo" łączy w sobie cechy samochodu i motocykla.

Badania nad pojazdem były wspierane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jak mówi zastępca dyrektora centrum - Izabela Żmudka - na polskich drogach stopniowo będzie przybywać pojazdów i samochodów elektrycznych. "Triggo" ma wejść do seryjnej produkcji w przyszłym roku.  

Uczestnicy Konkgresu 590 rozpoczęli debatę nad wpływem unijnej polityki klimatycznej na Polskę. Aby uniknąć wysokich cen energii trzeba szukać nowych źródeł energii - mówił na naszej antenie Wojciech Jakubik - redaktor naczelny Biznes ALERT. Można inwestować w atom, w odnawialne źródła energii  ubezpieczane energetyką gazową. Wojciech Jakubik ostrzega, że przy wysokich kosztach wytwarzania energii nasza gospodarka przestanie być konkurencyjna. I dodaje, że decyzje  dotyczące przyszłości polskiej energetyki muszą zapaść jak najszybciej. Budowa elektrowni atomowej trwa dekadę.

W Kongresie uczestniczy także marszałek województwa podkarpackiego. Z ministrem rozwoju i zaproszonymi gośćmi dyskutuje o możliwościach skonstruowania całkowicie polskiego samolotu.

Jerzy Kwieciński - Minister Inwestycji i Rozwoju - rozmawia Anna Leśniewska

Jan Krzysztof Ardanowski - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - rozmawia Roman Adamski

Bożena Świerbutowicz - ambasada Australii w Warszawie oraz Andrzej Rybka - dyrektor stowarzyszenia Dolina Lotnicza - rozmawiała Anna Leśniewska

Jadwiga Emilewicz - Minister Przedsiębiorczości i Technologii - rozmawiała Anna Leśniewska

Przemysław Cieszyński wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego - rozmawiał Roman Adamski

Relacja z pierwszego dnia Kogresu TUTAJ

Kongres 590 III edycja

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj