Radni Rzeszowa o budżecie i opóźnieniu przyłączenia gminy Krasne
Fot. Archiwum

Rzeszowscy radni  debatowali nad projektem przyszłorocznego budżetu . Dochody  miasta  mają wynieść prawie miliard czterysta milionów złotych, wydatki  zaplanowano na poziomie miliarda pięciuset milionów złotych. 

Ponad 370 milionów złotych przeznaczone będzie na inwestycje. "To zbyt mało"  - uważa  przewodniczący opozycyjnego klubu radnych PIS  Marcin Fijołek.  Jak mówi - rosną wydatki bieżące, a pieniędzy na inwestycje ubywa. W porównaniu do ubiegłego roku  różnica wynosi około 100 milionów złotych.  Poza tym brakuje inwestycji, które mogą poprawić jakość życia mieszkańców

Założeń przyszłorocznego budżetu  broni  wiceprezydent Marek Ustrobiński . Podkreśla, że w planach jest  300 inwestycji, m.in  połączenie ulic Lubelskiej i Warszawskiej, drugi etap przebudowy ulicy Jana Pawła II na osiedlu Budziwój oraz rewitalizacja parków przy ulicy Dąbrowskiego i Rycerskiej.

Radni ustalili także  wysokości wynagrodzenia prezydenta miasta. To procedura, którą przeprowadza się na początku kadencji.  Tadeusz Ferenc będzie zarabiał niespełna 11 tys. zł brutto  czyli o 1,5 tys mniej niż przez większość poprzedniej  kadencji (ok 7 tys "na rękę" ),.  W maju tego roku rząd Mateusza Morawieckiego przyjął rozporządzenie dotyczące obniżenia pensji samorządowcom o 20 proc.

Podczas dzisiejszej sesji radni zdecydowali, że na 5 lat - czyli do końca kadencji - zostanie odłożona decyzja w sprawie  przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa. Tymczasem w Krasnem w najbliższą niedzielę odbędzie się wywalczone przez mieszkańców referendum w sprawie przyłączenia do Rzeszowa. 

 Powiększenie miasta skutkowałoby m.in koniecznością rozpisania nowych wyborów. Radni Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej tłumaczą, że nie byłoby możliwości starania się o stumilionowy bonus. Bo on jest przyznawany tylko przy dobrowolnym połączeniu się samorządów. A to w przypadku Krasnego i Rzeszowa nie jest możliwe. 
Radni Prawa i Sprawiedliwości nie kryją zaskoczenia taką decyzją. Mówią,że to niepoważne traktowanie starań grupy mieszkańców oraz w ogóle kwestii zmiany granic miasta. Powinna ona być ich zdaniem odpowiednio przeanalizowana i uzgodniona z ościennymi samorządami.

\

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj