Wola Zarczycka upamiętni swoich bohaterów
Fot. Anna Ordyczynska / wikipedia

Społeczność Woli Zarczyckiej w powiecie leżajskim uczci dziś mieszkańców swojej wsi, którzy działając w Solidarności Wiejskiej, walczyli z komunistycznym zniewoleniem.

Przewodził im pochodzący w tej miejscowości Franciszek Perlak, były żołnierz Armii Krajowej i działacz Zrzeszenia WiN, uczestnik strajku chłopskiego w Rzeszowie. Internowany w Załężu i Darłówku.

Uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 msza święta w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Woli Zarczyckiej. Następnie przed budynkiem Szkoły Podstawowej nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej działaczy Solidarności Wiejskiej. O ich działalności opowie dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie.

FRANCISZEK PERLAK (15.01.1927 - 5.12.1987) żołnierz Armii Krajowej, działacz Zrzeszenia WiN. W 1950 roku skazany wyrokiem komunistycznego sądu na 5 lat więzienia. Od 1978 roku działacz Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej w Łowisku. Członek Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Solidarności Wiejskiej. Organizator i Przewodniczący Koła Solidarności Wiejskiej w Woli Zarczyckiej. Uczestnik strajku chłopskiego w Rzeszowie. Internowany w ośrodkach odosobnienia w Załężu i Darłówku. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 22 Sty, 2021
  Upamiętnią rocznicę wybuchu powstania styczniowego
  Upamiętnią rocznicę wybuchu powstania styczniowego
  Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogóry w powiecie leżajskim upamiętnią przypadającą dziś 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Odwiedzą leśny pomnik w tzw....
 • 09 Sty, 2021
  Oczyszczanie zalewu w Ożannie
  Oczyszczanie zalewu w Ożannie
  Zalew w Ożannie w powiecie leżajskim będzie czystszy. Realizowany jest tam projekt, który ma na celu przywrócenie różnorodności biologicznej w zbiorniku...
 • 07 Sty, 2021
  Most i drogi w leżajskiem wyremontowane
  Most i drogi w leżajskiem wyremontowane
  W Grodzisku Dolnym w powiecie leżajskim kierowcy i piesi mogą już korzystać z nowego mostu. Stara przeprawa była wąska i...

1 komentarz

 • Observator 05 Gru, 2018

  Cześć i chwała bohaterom działającym w Woli Zarczyckiej i na Ziemi Leżajskiej na rzecz wolnej Polski. Wola Zarczycka- wieś bohaterka i niezłomna tak w okresie okupacji niemieckiej jak i w okresie powojennym. Oby nie zapominano o takich bohaterach teraz i w przyszłości.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj