W Zamku Tarnowskich w tarnobrzeskim Dzikowie otwarta zostanie wystawa „Edward Dwurnik – in memoriam”. Na wernisażu zaprezentowanych zostanie prawie 50 prac zmarłego w ubiegłym roku artysty.

 Jak poinformował PAP Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega, które mieści się w zamku Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnicy Tarnobrzega), wszystkie prace pochodzą ze zbiorów prywatnych. „Pokazywać będą twórczość artysty, z różnych okresów jego pracy” – dodał.

Zych zaznaczył, że Dwurnik był artystą niezwykle „płodnym”. „Pozostawił po sobie kilkanaście tysięcy dzieł. Niektóre z nich złożyły się na słynne cykle malarskie: Podróże autostopem, Warszawa, Portret, Sportowcy” – przypomniał.

 Wystawa będzie czynna do połowy marca br.

 

Edward Dwurnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej, twórca około 5 tys. obrazów i 10 tys. rysunków, uchodził za jednego z najbardziej pracowitych polskich malarzy.

Uznanie i popularność zdobył jako autor rozbudowanych cykli malarskich, z których najsłynniejszy to "Podróże autostopem". Cykl ten artysta rozpoczął w 1966 r. i kontynuował do ostatnich lat życia. Te miejskie pejzaże, malowane z lotu ptaka, cechuje natłok drobnych motywów i postaci.

W jego pracach odbija się obraz polskiej transformacji ustrojowej, wielkie zmiany w świecie polityki i życia społecznego. Tematy polityki, rzeczywistości państwa totalitarnego i zbrodni, dokonywanych przez jego organy poruszał malarz w cyklach "Droga na Wschód", powstałym pod wpływem lektur wspomnień Polaków represjonowanych w Związku Sowieckim, i "Od grudnia do czerwca", poświęconym ofiarom brutalności policyjnej.

Dwurnik uprawiał także grafikę i rysunek (zarówno autonomiczne serie, jak i ilustracje). Lubił projektować monumentalne kompozycje malarskie w przestrzeni publicznej. Stworzył również rysunki i gwasze do filmów animowanych.

Artysta zmarł w 28 października 2018 r.

(PAP)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Bójka nad Wisłą w Tarnobrzegu
  Bójka nad Wisłą w Tarnobrzegu
  W Tarnobrzegu zazdrosny o byłą dziewczynę 16-latek pobił z kolegami jej obecnego chłopaka. Do zdarzenia doszło na ulicy Wałowej. Jak...
 • 01 Lut, 2021
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  Na wniosek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia. Ideą tego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci...
 • 30 Sty, 2021
  PSZOK w Tarnobrzegu już czynny
  PSZOK w Tarnobrzegu już czynny
  Po miesięcznej przerwie został ponownie uruchomiony Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tarnobrzegu. W ramach stałych opłat za odbiór śmieci...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj